Subiect "Pensie" Deschis de STEFANESCU CONSTANTIN la data: 03/16/2017 2:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: STEFANESCU CONSTANTIN la data: 03/16/2017 2:42pm
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:15.08.1980-19.10.1980;salariat civil grupa a 2-a in procent de 100%.
24.10.1980-14.04.1982;militar in termen.
22.04.1982-01.06.1994;salariat civil in proportie de 85%.
01.06.1994-16.11.2016;subofiter de jandarmi grupa speciala.
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am si eu cateva intrebari si sper ca prin amabilitatea dumneavoastra,sa pot afla raspunsurile corespunzatoare.Am primit un raspuns de la dumneavoastra in data de 20.10 2016.In acel raspuns imi spuneati ca,conform vechimii in munca si grupelor de munca in care am lucrat,am o vechime cumulata de 52 de ani si 2 luni.Am iesit la pensie si in decizia de pensie primita mi-au facut un calcul al vechimii cumulate de 49 de ani 5 luni si 18 zile.Din aceasta cauza pierd 3% la calculul pensiei.Ati spune ca nu este un capat de tara,ca nu ar fi mult,dar sunt niste bani pe care ii pot pierde la un calcul spun eu eronat,din partea casei de pensii.Poate ma ajutati sa imi confirmati,calculul dumneavoastra,sau poate sa il infirmati.Va multumesc frumos.A doua intrebare este urmatoarea.Am drept de pensie incepand cu data de 16.11.2016,deci incepand cu aceea data eu sunt pensionar.Pe decizia de pensionare,imi prezinta detalierea calcului pensiei,adica procentele de vechime,procente de pensie suplimentara,Ordinul Militar si altele.Nu imi apare indexarea de 5,25% care s-a efectuat pentru pensionari de la inceputul acestui an.Prin absurd,daca nu era specificata in detalierea modului de calcul din decizia de pensie si era operata totusi in calcul,mi-as fi dat seama pentru ca pensia ar fi crescut cu acel procentaj.Asa cum atatea detalii de calcul au fost trecute,ma gandesc ca trebuia sa fi specificat si acest procent corespunzator indexarii.Chiar daca decizia mi-a venit azi,eu eram pensionar in momentul introducerii acelei indexari.Acestea ar fi nelamuririle mele.Va multumesc frumos pentru atentia acordata si pentru raspunsurile dumneavoastra.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 03/17/2017 5:23am
In mesajele anterioare v-am explicat ca daca ati lucrat in sectorul public (civil) si in sectorul militar veti primi o pensie pentru limita de varsta in sistemul public si o pensie de serviciu din sectorul militar.
In acest mesaj nu precizati despre ce pensie vorbiti de cea din sectorul public sau cea din sectorul militar.
Daca vorbiti de cea din domeniul public nu precizati din ce se compune stagiul de cotizare de 49 ani si 5 luni si cum ati dedus dv ca pensia este mai mica cu 3 %.
Daca pensia este din sectorul public ati inteles gresit cum se aplica majorarea de 5,25 % incepand cu ianuarie 2017.
Decizia pe care ati primit-o se refera la situatia dv la depunerea dosarului de pensionare (16 noiembrie 2016) si deci pe aceasta nu putea sa apara majorarea de 5,25 % care s-a aplicat de la 01 ianuarie 2017, chiar daca decizia ati primit-o in anul 2017.
Pe de alta parte nu stim cum intelegeti dv aceasta majorare. Ea s-a aplicat prin majorarea valorii punctului de pensie de la 871,70 lei in anul 2016 pe care o gasiti in decizia de pensionare si 917,50 lei pe care o gasiti pe taloanele de pensie din lunile ianuarie si februarie 2017.
Re: Pensie
Scris de: STEFANESCU CONSTANTIN la data: 03/18/2017 1:57am
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Cu amabilitatea dumneavoastra revin cu cateva clarificari pentru a fi mai inteles.Eu m-am pensionat din sistemul militar,fiind subofiter de jandarmi.Decizia de pensie pe care am primit-o este venita din partea acestui sistem de pensii ,cel miliar.Cei 49 de ani,5 luni si 18 zile,care au fost calculati si precizati in aceea decizie de pensionare,se compune si au fost calculati pe baza datelor pe care le-am trimis si dumneavoastra.Decat ca dumneavoastra ati calculat o vechime totala de 52 de ani si 2 luni.Doream si va rugam,ca pe baza datelor cu stagiile de munca,sa imi spuneti care ar fi calculul corect.Fiind pensie militara,calculul sa face in mod diferit,deci nu pe baza punctului de pensie ca in sistemul public de pensii.Doream sa stiu daca pot beneficia si eu de indexarea de 5,25% a pensiilor care a survenit la inceputul acestui an.Aveti dreptate ca aceasta indexare nu putea sa apara pe decizia de pensionare,pentru ca pe aceasta decizie se reflecta situatia mea la data de 16.11.2016.Pe decizia de pensionare spune ca voi avea de primit pensia incepand cu data de 16.11.2016,deci eu figurand ca pensionar incepand cu aceea data.Va intreb daca pot primi aceasta indexare de acum in colo,eu fiind deja pensionar la data cand ea a intrat in vigoare.Va multumesc inca o data pentru rabdarea si amabilitatea dumneavoastra.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 03/19/2017 9:47am
Credem ca nu ne vom putea intelege cat timp vorbim limbi diferite.
Noi prin salariat civil am inteles ca ati lucrat in sistemul public si raspunsurile noastre s-au referit la pensia din sistemul public nu cel militar.
Cresterea cu 5,25 a valorii pensiei incepand cu 01 ianuarie 2017 se aplica in sistemul public de pensii prin cresterea valorii puncrtului de pensie.
In sistemul militar pensiile nu sunt calculate pe baza de punct de pensie si deci nu puteti beneficia de cresterea de 5,25 %.
Pensia din sistemul militar se modifica prin modificarea bazei de calcul a pensiei care depinde la randul ei de solda de grad si functie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1