Subiect "indice corectie pensie" Deschis de alexandru la data: 03/17/2017 6:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice corectie pensie
Scris de: alexandru la data: 03/17/2017 6:30am
Gen:masculin
Data nasterii:10.03.1953
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:armata,facultate la zi
Intrebare:Am simulat cu aproximatie valoarea pensie pe care o voi lua in anul urmator cand voi indeplinii conditiile de pensionare la limita de varsta.In acest moment,cu aprox.,imi rezulta un punctaj de 1,6534 .Confirmati va rog daca acest punctaj va fi corectat de indicele anual de corectie valabil in acel moment (care spre ex.in 2017 este de 1,14).Multumesc frumos!
Re: indice corectie pensie
Scris de: la pensie la data: 03/17/2017 10:21am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si din pacate nu putem sa facem observatii complete din cauza ca datele introduse de dv inainte de toamna anului 2014 au fost sterse pastranduse insa punctajul total realizat.
La datele prezente in program putem preciza numai ca este gresit sa introduceti punctaj in caseta „Punctaj facultate” daca ati introdus codul „F” pe perioada studiilor universitare.
In privinta indicelui de corectie nu va putem preciza decat ca acesta se va aplica punctajului mediu iesit din calcul daca atunci iesiti prima oara la pensie, dar nu cunoastem acest indice de corectie. Acesta este stabilit prin legea bugetului asigurarilor sociale pe anul 2018 care va fi promulgata la sfarsitul anului 2017.
Re: indice corectie pensie
Scris de: alexandru la data: 03/17/2017 12:52pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc pt.raspuns,stiu ca indicele se stabileste prin lege si ca il voi cunoaste abia anul viitor...nu inteleg cu facultatea...eu am terminat cursurile la zi asa ca am specificat cf.precizarilor programului-F pentru Facultate absolvita la zi.banui ca punctajul aferent acestei perioade ca si pt.stagiu militar se calculeaza automat de catre program!
Re: indice corectie pensie
Scris de: la pensie la data: 03/18/2017 10:31am
Perioadele studiilor universitare si a stagiului militar au fost introduse dupa anul 2014 si nu au fost sterse. Ele sunt calculate automat de program.
Punctajele anuale pe aceste perioade pot fi vazute facand click pe butonul „Datele introduse” de pe oricare pagina anuala de date.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1