Subiect "Cand si ce fel de pensie pot solicita ?" Deschis de Emilia Trusca la data: 03/17/2017 12:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand si ce fel de pensie pot solicita ?
Scris de: Emilia Trusca la data: 03/17/2017 12:41pm
Gen:F
Data nasterii:14 Decembrie 1964
Stagiul de cotizare:14 ani si 9 luni
Alte date:grupa I-a intre Oct 1983-Iunie 1998
Intrebare:Daca perioada de mai sus este singura lucrata in Romania,cand si de ce fel de pensie pot beneficia in cazul in care nu am stagiul complet de cotizare? pot sa completez acest stagiu prin plata diferentei?
Re: Cand si ce fel de pensie pot solicita ?
Scris de: la pensie la data: 03/18/2017 10:23am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 septembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 12 ani si 8 luni lucrat in gr I aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 6 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 20 ani si 9 luni. Deci prin aceasta realizati stagiul minim de cotizare si pentru pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare nu trebuie sa va mai completati stagiul de cotizare
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 9 luni daca va completati stagiul de cotizare cu 13 ani si 2 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 33 ani si 11 luni.
Aceasta completare poate fi facuta prin contract de asigurare sociala cu casa de pensii dar dupa parerea noastra aceasta solutie nu este avantajoasa deoarece:
- Trebuie sa incheiati un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pentru maxim 5 ani anteriori daca in aceasta perioada nu ati lucrat in Romania. Acest contract trebuie incheiat pana in 26 aprilie 2017 si trebuie sa platiti cca 16000 lei.
- Trebuie sa incheiati un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii conform prevederilor legii 263/2010 pentru o perioada viitoare de 8 ani si 2 luni. Din pacate in cadrul acestui contract nu se poate plati pentru toata perioada ci se plateste o contributie lunara si beneficiati de stagiu de cotizare numai dupa perioada de 8 ani si 2 luni adica in mai 2025 si mai puteti beneficia de o reducere de numai 2 ani si 4 luni pana in septembrie 2027
Daca aveti lucrat un stagiu in care ati cotizat in o tara din UE sau o alta tara cu care Romania are incheiat Acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale calculul de mai sus se modifica insa pentru aceasta reveniti cu informatii suplimentare.
Re: Cand si ce fel de pensie pot solicita ?
Scris de: Emilia Trusca la data: 03/21/2017 1:55am
Gen:F
Data nasterii:14 Decembrie 1964
Stagiul de cotizare:14 ani si 8 luni in conditii speciale
Alte date:am lucrat in Romania intre 1983-1998 si lucrez in SUA din August 1998-prezent
Intrebare:referitor la raspunsul dumneavoastra din 3/18/2017 si comform Legii 186/ as vrea sa-mi completez stagiul complet de cotizare(33 ani si 11 luni) prin plata diferentei dintre stagiul meu actual de cotizare si cel complet.Care sunt formalitatile si cum trebuie sa actionez pentru a ma incadra in termenul limita de 26 Aprilie 2017?
Re: Cand si ce fel de pensie pot solicita ?
Scris de: la pensie la data: 03/21/2017 4:08am
Romania nu are inca incheiat un Acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale cu USA si deci nu va poate ajuta stagiul lucrat acolo insa pana in septembrie 2021 este posibil sa se inchee si atunci problema dv se rezolva fara complicatii.
Asa cum v-am explicat in raspunsul anterior noi consideram ca in cazul dumneasvoastra nu se justifica, din punct de vedere financiar completarea stagiului de cotizare, dar probabil nu am fost destul de expliciti si nu ati inteles argumentarea noastra. Din aceasta cauza o vom repeta cu completarile necesare.
Dumneavoastra aveti nevoie de completarea stagiului de cotizare cu 13 ani si 2 luni pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani adica sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta in 14 septembrie 2021.
Aceasta completare poate fi facuta prin doua contracte de asigurare sociala cu Casa de pensii astfel:
- Un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pentru maxim 5 ani (legea nu permite mai mult de 5 ani) anteriori daca in aceasta perioada nu ati lucrat in Romania. Acest contract trebuie incheiat pana in 26 aprilie 2017 si trebuie sa platiti cca 16000 lei.
- Un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii conform prevederilor legii 263/2010 pentru o perioada viitoare de 8 ani si 2 luni. In cadrul acestui contract trebuie sa platiti o contributie lunara care acum este de cca 300 lei dar care se modifica anual. Prin acest contract puteti plati contributia pe maxim 12 luni si beneficiati de stagiu la terminarea contractului adica dupa cei 8 ani si 2 luni respectiv luna mai 2025 (fara a lua in calcul intarzierea din cauza formalitatilor)
Neluand in calcul cresterea contributiilor lunare, in cazul acestui contract trebuie sa platiti peste 30000 lei. rezulta in total o suma de peste 46000 lei
Daca mai punem la socoteala si durata demersurilor rezulta pentru acest efort financiar veti beneficia de pensionare mai devreme cu cca 24 luni deoarece in 14 septembrie 2027 va puteti pensiona fara completarea stagiului de cotizare
In aceste conditii pentru a va recupera suma ar trebui sa primiti o pensie de cca 2000 lunar la cursul actual ceeace este putin probabil avand in vedere stagiul de cotizare pe care il aveti.
Si toate acestea au fost gandite in ideea ca stagiul dv de cotizare in grupa I de munca este dovedit cu acte si recunoscut de Casa de pensii.
Daca insistati sa recurgeti la aceasta masura va putem preciza ca aceste formalitati le puteti realiza prin deplasarea dv la una din Casele de pensii teritoriale (preferabil la cea de care a apartinut ultimul dv domiciliu in Romania) sau prin imputernicirea unei persoane din Romania sa faca aceste formalitati. Imputernicirea se face prin procura eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei in USA.

Inca odata va precizam ca sfatul nostru este sa nu recurgeti la aceasta completare si in schimb sa procedati in continuare astfel:
- Sa lamuriti daca actele pe care le aveti dv pentru stagiul in grupa de munca sunt recunoscute de Casa de pensii.
- Daca actele pentru grupa de munca nu sunt recunoscute trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu cca 4 luni (pentru realizarea stagiului minim de cotizare de 15 ani) prin contract de asigurare sociala cu Casa de pensii conform prevederilor legii 263/2010.
Recunoasterea stagiului de cotizare in gr I sau conditii speciale aduce avantajul ca pe acea perioada punctajele lunare se majoreaza cu 50 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1