Subiect "grupa de munca" Deschis de luca z la data: 03/19/2017 1:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca
Scris de: luca z la data: 03/19/2017 1:49am
Gen:
Data nasterii:1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In cartea de munca nu este trecuta perioada ingrijire copil ci apare ca si cum as fi fost la serviciu.Toti anii din cartea de munca sunt trecuti la grupa I,inclusiv cei tei ani cat am stat acasa cu copilul.Mentionez ca din cei trei ani de ingrijire copil,2 ani am stat in concedii medicale.Este o greseala ca acesti trei ani sunt trecuti la grupa I?
Multumesc anticipat!
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 03/20/2017 4:25am
Pentru o analiza corecta reveniti si precizati perioada in care ati beneficiat de concediile medicale pentru ingrijire copil bolnav si cea in care ati intrerupt activitatea.
Re: grupa de munca
Scris de: luca z la data: 03/21/2017 6:53am
Gen:feminiv/Data nasterii:1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In aprilie 1994 am nascut,perioada de crestere copil in acea perioada fiind de 1 an.Deci pana in aprilie 1995.Din mai 1995 si pana in aprilie 1997 am stat in concediu medical pentru ingrijire copil bolnav.Pentru ca medicul de familie al copilului nu avea dreptul sa dea medical decat un numar limitat de zile,ca sa acopar norma de ore lunara,cateva zile pe luna mergeam la serviciu.(2-3 zile)
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 03/22/2017 4:29am
Perioada cat ati avut concediu pentru incapacitate de munca se considera lucrat in grupa I de munca conform prevederilor art 30 alin (5) din legea pensiilor 263/2010 daca cel putin in ziua premergatoare concediului ati lucrat in locul de munca incadrat in grupa I de munca.
Cazul dv este mai rar intalnit si dupa parerea noastra este un abuz si in consecita nu putem preciza cum vor hotara functionarii de la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1