Subiect "pensie anticipata" Deschis de stefoi daniela la data: 03/22/2017 5:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: stefoi daniela la data: 03/22/2017 5:11am
Gen:f
Data nasterii:25.07.1962
Stagiul de cotizare:angajata la 01.08.1981
Alte date:in aceasta perioada am avut doar o data concediu maternal
Intrebare:1.pot reduce virsta de pensionare daca mai lucrez cate 4 ore la un alt serviciu?
2.in calculul pensiei se adauga sporul de noapte ,ore duble,spor de sectie(mentionez ca lucrez in sanatate)va multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/22/2017 10:19am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 25 octombrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 3 luni adica in 25 octombrie 2019. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata dupa varsta de 57 ani si 3 luni daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 9 luni.
Lucrand cu jumatate de norma la un al doilea loc de munca nu va ajuta nici la completarea stagiului de cotizare si nici la reducerea varstei de pensionare ci numai la cresterea punctajului mediu al pensiei.
Baza de calcul a punctajului pensiei este diferentiata in doua perioade distincte astfel :
- Inainte de 01 aprilie 2001 in baza de calcul intra salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent, cum sunt cel de vechime si cele mentionate de dv adica, sporul de noapte si spor de sectie. In aceasta baza de calcul nu intra plata pe orele suplimentare sau pe orele lucrate in zilele de sambata, duminica si sarbatori legale platite dublu.
- Dupa 01 aprilie 2001 in baza de calcul intra toate castigurile lunare pentru care s-a platit CAS unde intra toate sporurile enumerate de dv la punctul 2.
In privinta acestei baze de calcul cititi mai multe pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1