Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Theodor D. Popescu la data: 03/23/2017 4:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Theodor D. Popescu la data: 03/23/2017 4:27am
Gen: M
Data nasterii: 4.07.1949
Stagiul de cotizare: 45 ani
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

An depus in data de 4.01.2017 o contestatie privind calculul pensiei, nefiindu-mi luate in considerare anumite sporuri si indemnizatii, pentru care am atasat o adeverinta de la locul de munca si in care se confirma ca au fost platite contributiile respective.

Pana in prezent nu am primit niciun raspuns la aceasta contestatie, desi termenul legal era de 45 zile. In aceste conditii intentionez sa actionez in justitie. Intrebarea mea este daca o astfel de actiune poate fi luat in considerare in aceste conditii. Din anumite surse am aflat ca acesta actiune in justitie trebuie demarata in maxim 30 de zile dupa scurgerea celor 45 de zile (desi nu am primit niciun raspuns in acest interval de timp) de la depunerea contestatiei. As dori sa-mi spuneti daca acest lucru se confirma si daca pot actiona in justitie, acum dupa aproape 80 de zile dela data depunerii contestatiei, termenul 45+30 zile fiind depasit.

Cu multumiri.

Th. D. Popescu
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/23/2017 8:38am
Din punct de vedere al termenului in care trebuie deschisa actiunea in justitie nu trebuie sa va puneti nicio problema pentruca in prevederile legale nu este stabilit un termen ci se stabileste ca aceasta sa se faca dupa ce decizia de pensionare a fost contestata si evident daca litigiul nu a fost solutionat.
Noi consideram ca ar fi trebuit sa ne precizati mai multe amanunte privind sporurile si indemnizatiile contestate pentru a va putea da unele indrumari.
In aceasta imprejurare va sfatuim ca inainte de a deschide actiunea in justitie (la tribunal) analizati informatiile date de noi pe site privind baza de calcul a pensii la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Cereti si sprijinul unui avocat specializat in asemenea litigii.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Theodor Popescu la data: 03/24/2017 6:28am
Gen: M
Data nasterii:4.07.1949
Stagiul de cotizare: 45
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc pentru raspunsul prompt si competent. Voi lua legatura cu un avocat specializat in probleme de munca si protecte sociala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1