Subiect "calcul pensie anticipata" Deschis de Marcuta Vochita la data: 03/23/2017 11:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata
Scris de: Marcuta Vochita la data: 03/23/2017 11:04am
Gen:F
Data nasterii:01.05.1957
Stagiul de cotizare:40ani
Alte date:
Intrebare:Implinesc varsta de pensionare .60 si 8 lunipe 5 septembrie 2017.Trebuie sa ma penzionez anticipat incepand cu 1septembrie 2017pentru ca nu pot incepe un nou an scolar.Cum ma afecteaza la calcularea pensiei diferenta de 4 zile?
Re: calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/24/2017 3:32am
Calculul dv este gresit daca sunteti nascuta in 01 mai 1957 pe 5 septembrie 2017 impliniti 60 ani si 4 luni, dar probabil ati facut o eroare mai grava prin faptul ca ati gresit data nasterii.
In calculul nostru am luat data nasterii 05 ianuarie 1957.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 05 septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deoarece presupunem ca sunteti cadru didactic nu va puteti pensiona in timpul anului scolar si atunci ati ales solutia sa depuneti dosar pentru pensie anticipata, nediminuata, incepand cu 01 septembrie 2017 iar peste 4 zile pensia se transforma in pensie pentru limita de varsta.
In acest caz pe dv nu va afecteaza la valoarea pensiei deoarece pensia anticipata, nefiind diminuata, este egala cu ce pentru limita de varsta. Complicatia este ca la dosarul pe care il veti depune in 01 septembrie 2017 pentru pensie anticipata trebuie sa depuneti dovada incetarii activitatii .
Mai complicat este pentru cei de la Casa de pensii deoarece trebuie sa faca doua decizii in loc de una iar acestea se dau cu intarzieri de cateva luni.
Daca functionarii care va primesc dosarul gasesc vreo chichita, avand in vedere ca data de 01 septembrie 2017 este vineri puteti ajunge sa-l depuneti pe 4 sau 5 septembrie.
Noi va sugeram sa va ganditi daca acceptati sa depuneti direct dosarul pentru pensie pentru limita de varsta in 05 septembrie 2017. In acest caz luna septembrie veti primi o pensie mai mica cu cca 16%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1