Subiect "indice corectie" Deschis de Giulia la data: 04/04/2017 1:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice corectie
Scris de: Giulia la data: 04/04/2017 1:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va rog sa ma lămuriți,daca indecele de corectie va fi de 1.05 de la 1 iulie 2017.aveti idei e cat va fi de la 1ianuarie 2018.va multumesc
Re: indice corectie
Scris de: la pensie la data: 04/05/2017 1:27am
Calculul indicelui de corectie se face in functie de valoarea punctului de pensie.
Dupa 01 iulie 2017 valoarea indicelui de corectie va fi de 1,05 daca valoarea punctului de pensie va creste la 1000 lei cum au promis guvernantii.
Nu cunoastem care va fi valoarea punctului de pensie dela 01 ianuarie 2018 si deci nu cunoastem nici indicele de corectie de la aceasta data.
De obicei valoarea punctului de pensie si indicele de corectie se anunta prin legea bugetului asigurarilor sociale care este promulgata in luna decembrie a fiecarui an pentru anul urmator.
Deci indicele de corectie pe anul 2018 il vom cunoaste probabil in decembrie 2017.
Re: indice corectie
Scris de: Giulia la data: 04/22/2017 5:26pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va multumesc ptr raspuns,punctu de pensie in 2018 am inteles ca se majoreaza in iulie la 1100,ieu mi-am băgat dosaru de pensie acuma,daca as sti ca punctu de corectie va fi mai mare la anu,as mai fi lucrat!Cat mai poti lucra la întreprindere dupa ce-ti vine decizia acasa.Ce multumesc ptr raspuns
Re: indice corectie
Scris de: la pensie la data: 04/24/2017 2:59am
Nu ati precizat nici ce fel de pensie cereti si nici data nasterii pentru a deduce noi din aceasta.
Perioada in care puteti lucra dupa comunicarea deciziei de pensie nu este limitata de legislatia pensiilor ci de codul muncii si depinde de tipul pensiei astfel :
- Pentru pensie pentru limita de varsta codul muncii prevede ca angajatorul la implinirea de catre dv a varstei standard de pensionare (care depinde de data nasterii) are dreptul sa va declare incetarea de drept a vechiului contract de munca si daca este de acord sa incheie un alt contract de munca. In acest caz pe perioada lucrata puteti cumula pensia cu salariu.
- Pentru pensie anticipata partiala sau anticipata i codul muncii prevede ca angajatorul la primirea deciziei de pensie anticipata (decizia o primiti dv nu angajatorul) are dreptul sa va declare incetarea de drept a vechiului contract de munca si daca este de acord sa incheie un alt contract de munca. In acest caz dupa incheierea unui nou contract de munca puteti lucra cat puteti dv in acord cu angajatorul, in sa pe perioada lucrata pensia este suspendata si se introduce in plata la incerere cand incetati activitatea.
Re: indice corectie
Scris de: Giulia la data: 04/24/2017 6:54am
Gen:
Data nasterii:1969
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:lucrez la mina din 12 mai 1988 gr 1 întrebarea mea este cat mai pot lucra la unitate dupa ce imi vine decizia de pensionare pe care o aduce factorita la domiciliu,si daca in 2018 tot de doua se modifica punctu de pensie.Va multumesc anticipat
Re: indice corectie
Scris de: la pensie la data: 04/25/2017 8:26am
Informatia ca ati lucrat la mina nu are nicio valoare daca nu ati precizat data nasterii.
In raspunsul dat anterior v-am explicat ca dupa primirea deciziei de pensionare mai puteti lucra cat timp aveti acordul angajatorului, insa acesta trebuie sa va inchee un alt contract de munca.
Nu putem sa va dam nicio informatie despre ce se va intampla in anul 2018 in domeniul pensiilor pentruca nu exista nicio prevedere legala ci numai promisiuni.
Re: indice corectie
Scris de: Giulia la data: 04/25/2017 9:20am
Gen:
Data nasterii:4 08 1969
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc ptr raspuns data nasteri 4.08.1969,de la casa de pensi mi s-a zis ca decizia va veni la inceputu luni iulie deorece sunt foarte aglomerati si nu se incadreaza in termen de 45 de zile,dosaru l-am băgat pe 3.04.2017 pe lunile pana vine decizia care corectie se va aplica 1.14 s-au 1.05.Va multumesc
Re: indice corectie
Scris de: la pensie la data: 04/26/2017 1:51am
Indicele de corectie se acorda in functie de data depunerii dosarului nu de data primirii deciziei. Deci dv daca ati depus dosarul in luna aprilie 2017 veti primi prin decizia de pensionare indicele de corectie de 1,14.
Re: indice corectie
Scris de: Giulia la data: 05/08/2017 1:40am
Gen:
Data nasterii:4.08.1969
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc ptr raspuns,si as dori sa va întreb,am dosaru de pensie depus,si doresc sa-mi iau concediu medical,chiar si dupa ce imi vine decizia de pensionare,am inteles ca angajatoru nu-ti poate face lichidarea pe țimpul foii de boală?Va multumesc
Re: indice corectie
Scris de: la pensie la data: 05/09/2017 1:36am
Intrebarea dv nu este referitoare la legislatia pensiilor ci la legislatia muncii si credem ca ca ar trebui sa va adresati unui avocat specializat in dreptul muncii.
Opinia noastra este ca iterdictia de desfacere a contractului de munca se refera la concediere care inseamna desfacerea contractului de munca din initiativa angajatorului nu la incetarea de drept a contractului de munca care are loc la data in care primiti decizia de pensionare.
Re: indice corectie
Scris de: Giulia la data: 05/15/2017 4:08am
Gen:
Data nasterii:4081969
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Care este ultima zi din luna iunie ptr depunerea dosar de pensie ptr a beneficia de corectia de 1.14.Vaultumesc
Re: indice corectie
Scris de: la pensie la data: 05/15/2017 10:32am
Ultima zi lucratoare, inainte de 01 iulie 2017, in care se poate depune dosarul de pensie pentru a beneficia de indicele de corectie de 1,14 este data de 30 iunie 2017, care cade in ziua de vineri a sapatamanii.
Dar este riscant sa lasati pe ultima zi pentruca functionarii de la casa de pensii va pot amana pentru o anumita observatie privind actele de la dosar.
Re: indice corectie
Scris de: Giulia la data: 07/02/2017 11:25am
Gen:
Data nasterii:4 08 1969
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am vazut in monitoru oficial a fost publicată legea 263/2010,imi spuneti aceasta lege de retete la continuarea indicelui de corectie de 1.14 si dupa 30 iunie 2017.As dori sa va mai va întreb la inceputu anului 2018 de ofera indexarea pensiei cum se intamplat si anu acesta.Va multumesc ptr raspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1