Subiect "completarea stagiului de cotizare pentru iesirea la pensie anticipat" Deschis de Patraulea Elisabeta la data: 04/09/2017 2:34pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completarea stagiului de cotizare pentru iesirea la pensie anticipat
Scris de: Patraulea Elisabeta la data: 04/09/2017 2:34pm
Gen:F
Data nasterii: 25 decembrie 1958
Stagiul de cotizare: august 1982-iunie 2001
Alte date:- Facultate cursuri de zi 5 ani : 1977-1982
- 2 perioade de somaj de cate 6 luni(aprox) in perioada de cotizare
- concediu fara plata in perioada februarie-iunie 2001
- 3 copii nascuti pana in aprilie 1990 si crescuti pana la absolvirea facultatii.

Intrebare:
Momentan nu am nici un fel de loc de munca, nu beneficiez de nici o indemnizatie sociala, in plus am destule probleme de sanatate dar care nu se incadreaza in nici un fel de ajutor de boala.
Pentru perioada de aproximativ 5 ani pana la pensie, pot plati contibutia obligatorie, si cat ar fi aceasta, incat sa pot iesi anul acesta la pensie?
Re: completarea stagiului de cotizare pentru iesirea la pensie anticipat
Scris de: la pensie la data: 04/10/2017 8:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, in data de 25 martie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie anticipata trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Actuala lege a pensiilor nu acorda niciun avantaj mamelor care au nascut si crescut un anumit numar de copii.
Deoarece pentru a beneficia de pensie anticipata partiala va lipsesc cca 12 ani si 9 luni nu il puteti completa prin una di cele doua posibilitati posibile in acest moment.Completarea stagiului de cotizare prin incheerea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 se poate face pe maxim 5 ani din urma.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1