Subiect "pensie" Deschis de voicu nicusor la data: 04/12/2017 7:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: voicu nicusor la data: 04/12/2017 7:28am
Gen:masculin
Data nasterii:01.11.1970
Stagiul de cotizare:25,11ani
Alte date:
Intrebare:am fost15 al ca politist de frontiera pe baza de contract la operativ si 10,11 ani ca subofiter la frontiera si politie, tot la operativ, când pot iesii la pensie
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 04/13/2017 8:31am
Site-ul nostru se ocupa de pensiile din sectorul public iar intrebarea dv se refera la pensia din sectorul militar care nu mai face parte din sectorul public. In aceasta situatie raspunsul nostru se refera strict la prevederile legii pensiilor militare 223/2015 si va sfatuim sa le verificati mergand la asa de pensii sectoriale din sectorul militar in care activati.
Conform legii pensiilor 223/2015 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta in data 01 noiembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 60 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata la varsta de 55 ani daca sunteti trecut in rezerva ca urmare a reorganizarii unitatii sau a reducerii unor functii sau sunteti trecut in rezerva ca urmarii clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciu lmilitar, de catre comisia de expertiza medico-militara.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la orice varsta daca sunteti trecut in rezerva ca urmare a reorganizarii unitatii sau a reducerii unor functii sau sunteti trecut in rezerva ca urmarii clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciu militar, de catre comisia de expertiza medico-militara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1