Subiect "Data depunere dosar pensie" Deschis de G.R. la data: 04/13/2017 3:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data depunere dosar pensie
Scris de: G.R. la data: 04/13/2017 3:03pm
Gen:B
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:28 ani grupa 2 echivalent conditii deosebite
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti cand pot sa depun dosarul de pensie pentru limita de varsta. Ma incadrez la pensie incepand cu 22/06/2017. Pot sa depun dosarul pe 22/06/2017 sau mai tarziu??? Va multumesc
Re: Data depunere dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 04/14/2017 1:27am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 28 ani in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 48 ani.
Pentru stagiul de 28 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni.
Deoarece nu ati precizat data nasterii ci numai anul nasterii nu va putem preciza daca puteti depune dosarul de pensie pentru limita de varsta la data de 22 iunie 2017. Daca atunci aveti varsta minima de 58 ani si 6 luni il puteti depune.
Re: Data depunere dosar pensie
Scris de: G.R. la data: 04/16/2017 11:15am
Gen:M
Data nasterii:22/12/1958
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:28 ani grupa 2 echivalent conditii deosebite
Intrebare: Pot depune dosarul chear in ziua cand indeplinesc conditiile adica 22/06/2017(atunci fac 58ani si 6 luni) sau mai tarziu?
Va multumesc, va multumesc ca existati.
Re: Data depunere dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 04/17/2017 8:21am
Daca vi se recunoaste stagiul de cotizare de 28 ani lucrat in grupa II de munca aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni si aveti dreptul sa depuneti dosarul de pensionare cu pensie pentru limita de varsta chiar in ziua in care impliniti varsta de 58 ani si 6 luni (nu mai inainte), aceasta fiind si in o zi de joi a saptamanii.
Re: Data depunere dosar pensie
Scris de: robu elena la data: 08/04/2017 5:30am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 28 ani in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 48 ani.
Pentru stagiul de 28 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni.
Deoarece nu ati precizat data nasterii ci numai anul nasterii nu va putem preciza daca puteti depune dosarul de pensie pentru limita de varsta la data de 22 iunie 2017. Daca atunci aveti varsta minima de 58 ani si 6 luni il puteti depune.
Re: Data depunere dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 08/05/2017 3:52am
Pentru Robu Elena
Daca aveti o intrebare de pus reveniti dati datele necesare analizei si formulati întrebarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1