Subiect "Nerevizuibil" Deschis de Maria marin la data: 04/14/2017 1:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nerevizuibil
Scris de: Maria marin la data: 04/14/2017 1:29am
Gen:F
Data nasterii:iulie 1961
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Bună ziua,sunt pensionata pe caz de boală grupa 3 ,am lucrat 23 de ani normal iar 10 ani pe grupa 2 de munca. Am dus pentru anii de munca pe grupa 2 la casa de pensii după ce m-am pensionat medical,revizia o am in decembrie. Va rog sa-mi spuneţi dacă beneficiez de reducerea pensionării şi când primesc nerevizuibil? Vă multumesc mult!
Re: Nerevizuibil
Scris de: la pensie la data: 04/14/2017 1:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca,in luna august 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 10 ani in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 1 luna adica in luna august 2021.
Pentru a beneficia de decizia de nerevizuibila medical trebuie sa aveti varsta minima de de 57 ani si 1 luna si stagiul minim de de 32 ani si 3 luni.
Deci in aceste conditii aveti stagiul minim de cotizare si fara aportul stagiului de cotizare aferent stagiului in grupa de munca iar la revizia medicala din decembrie 2017 avand o varsta mai mica de de 57 ani si 1 luna nu veti primi decizie de nerevizuibila ci aceasta o veti primi la urmatoarea revizie medicala dupa cea din decembrie 2017.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1