Subiect "Incompatibilitatepensie-venituri din activitati independente" Deschis de Stefan Ioana la data: 04/18/2017 12:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Incompatibilitatepensie-venituri din activitati independente
Scris de: Stefan Ioana la data: 04/18/2017 12:04pm
Gen:F
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
in anul 2015 am fost pensionata cu o pensie antipata partiala si pentru sporirea veniturilor familiale am infiintat o intrepridere individuala (un fel de profesie liberala), din cand in cand mai dau niste informatii profesionale ptr diverse proiecte de alimentari si epurare ape si in anul 2015 am castigat un venit net de 10.000 lei; am fost chemata la CNPP sa dau explicatii privind aceasta incopatibilitate; ce se intampla ? nu am voie sa castig mai mult ?; nu va spun ca din ceea ce castig prin aceasta activitate jumatate din venituri se duc pe taxe si impozite impuse anticipat de catre ANAF; nu am voie sa profesez in continuare ?; care este temeiul legal si ce pot face in continuare pentru a indrepta lucrurile ?; multumesc,
Re: Incompatibilitatepensie-venituri din activitati independente
Scris de: la pensie la data: 04/19/2017 4:38am
Conform art 114alin (1) litera b) din legea pensiilor 263/2010 pensiile anticipate partiale se suspenda in cazul persoanelor care castiga din activitati profesionale un venit brut anual mai mare decat 4 salarii medii brute utilizate la fundamentarea bugetelor anuale de asigurari sociale de stat.
Aceste sume limita sunt urmatoarele :
- In anul 2015 - 9660 lei
- In anul 2016 - 10724 lei
- In anul 2017 - 12524 lei
Regretam dar nu va va putem solutie sa indreptati situatia daca ati incalcat prevederea legala si in cazul depasirii sumelor anuale indicate de noi vi se vor retine ca drepturi necuvenite sumele primite ca pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1