Subiect "data pensie limita de varsta" Deschis de Luchian Neculai la data: 04/19/2017 4:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensie limita de varsta
Scris de: Luchian Neculai la data: 04/19/2017 4:37am
Gen:
Data nasterii:03.02.1954
Stagiul de cotizare:37 ani 11 luni 25 zile
Alte date: grupa a II-A: 5 ani, 1 luna, 21 zile; stagiu aferent grupe/conditiide munca: 1 an, 3 luni; perioade asimilate: 1 an, 3 luni, 23 zile. armata 1 an si 4 luni
INTREBARE: la ce data urmeaza sa fiu pensionat pentru limita de varsta?



Intrebare:
Re: data pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/19/2017 8:47am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 03 februarie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 5 ani in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate.
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acest stagiu este mai mic de 6 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1