Subiect "pensie anticipata" Deschis de florina la data: 04/21/2017 7:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: florina la data: 04/21/2017 7:41am
Gen:m
Data nasterii:1 04 1956
Stagiul de cotizare:42 ani,4luni
Alte date:4ani,11LUNI grupa 2
Intrebare:revin la dumneavoastra cu o intrebare pentru sotul meu:sotul meu si-a depus dosarul ptr, pensie anticipata ,dar s-a constatat ca ii lipsesc 8 luni de vechime ptr.anticipata fara penalizare si i s-a propus sa semneze ptr,pensie anticipata partiala diminuata cu 7%.Nu poate cumpara 8luni de vechime?Is-a spus ca nu poate ,Cum este legea ,ce spune ,se poate sau nu?Va multumesc!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/21/2017 12:32pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 aprilie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 4 ani si 11 luni in grupa II nu beneficiaza nici de stagiu de cotizare suplimentar pentruca este sub 5 ani si nici de reducerea varstei standard de pensionare pentruca este sub 6 ani
In prezent are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Poate beneficia de pensie anticipata, nediminuata, daca isi completeaza stagiul de cotizare cu 8 luni si realizeaza stagiul total de cotizare de 43 ani.
Completarea stagiului de cotizare poate fi facuta astfel :
- Incheerea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pe o perioada trecuta,pentru dansul dupa 01 aprilie 2016, daca in acea perioada nu a beneficiat de stagiu de cotizare (nu a fost angajat).
- Incheerea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legi pensiilor 263/2010 pentru o perioada viitoare in cazul caruia trebuie sa plateasca rate lunare de cca 300 lei, dar poate beneficia de stagiu numai dupa cele 8 luni pentru care se inchee contactul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1