Subiect "cumparare vechime" Deschis de Dinu la data: 04/22/2017 4:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumparare vechime
Scris de: Dinu la data: 04/22/2017 4:52am
Gen:M
Data nasterii:9.01.1956
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Am 35 ani vechime din care 4 ani de grupa I 100%, rezulta ca pot iesi la pensie la limita de varsta la 63 ani. Pana atunci mai am aproximativ un an si 8 luni. Daca eu cumpar vechime pentru aceasta perioada, pot sa ies la pensie pentru limita de varsta acum?
va multumesc.
Re: cumparare vechime
Scris de: La pensie la data: 04/22/2017 6:50am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 09 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiile de 4 ani lucrat in gr I nu beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca deoarece acesta este mai mic de 5 ani
Pentru stagiile de 4 ani in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in 09 ianuarie 2019.
Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani se pune conditia sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani si nu beneficiati de o reducere suplimentara a varstei de pensionare daca realizati un stagiu de cotizare care depaseste stagiul complet de cotizare.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Deci cumpararea de vechime peste stagiul complet de cotizare nu beneficiati de pensie pentru limita de varsta inainte de 63 ani ci de reducerea diminuarii pensiei anticipate partiale
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1