Subiect "detalii pensie de urmas" Deschis de ELVIS junior la data: 04/22/2017 4:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
detalii pensie de urmas
Scris de: ELVIS junior la data: 04/22/2017 4:14pm
Gen:
Data nasterii:1970
Stagiul de cotizare:9, 10 luni
Alte date:angajat
Intrebare:daca pot beneficia de pensie de urmas dupa unul din parinti cu pensie de stat.Am si certificat de persoana cu handicap permanent gr2.
Mai am 2 frati vitregi , dintro alta relatie a mamei, dar necasatorita in aceasta relatie ,
Sant institutionalizat si nu beneficiez de pensie de handicap- decat de salariu de angajat
Re: detalii pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 04/24/2017 4:02am
Nu ati precizat cu ce fel de contract sunteti angajat, cu contract cu norma intreaga sau cu contract cu timp partial.
Puteti beneficia de pensie de urmas dupa ambii parinti daca faceti dovada ca aveti capacitatea de munca diminuata sub 50 % si aceasta s-a datorat unei invaliditati aparute inainte de varsta de 16 ani sau inainte de 26 ani daca la aparitia invaliditatii urmati o forma de invatamant.
Pentru a face dovada ca va incadrati in unul din gradele de invaliditate trebuie sa va prezentati la Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca organizata pe langa Casa de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv.
La aceasta comisie trebuie sa prezentati si certificatul de handicap din care rezulta data dobandirii acestui handicap.
In cazul in care va incadrati in unul din gradele de invaliditate si faceti dovada ca aceasta a aparut in intervalele de varsta aratate mai sus se calculeaza o pensie de urmas separata dupa urma tatalui si una separata dupa urma mamei. In cazul pensiei de urmas dupa urma mamei pot beneficia de pensie de urmasi si fratii vitregi daca indeplinesc conditiile prevazute de legea pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1