Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Luchian Neculai la data: 04/24/2017 2:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Luchian Neculai la data: 04/24/2017 2:08am
Gen:masculin
Data nasterii:03.02.1954
Stagiul de cotizare:37ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! sunt pensionat anticipat partial din anul 2014. Pensia pentru vechime o pot lua doar la 65 ani. Intrebare: daca intre timp imi gasesc un loc de munca pe perioada determinata pot renunta in aceasta perioada la pensia anticipata iar cand imi expira contractul sa pot sa imi reiau pensia? Sau trebuie sa imi refac dosarul?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/24/2017 4:29am
Puteti sa va angajati cu contract de munca pe perioada in care beneficiati de pensie anticipata partiala. Pe aceasta perioada pensia anticipata partiala se suspenda si se repune in plata daca incetati activitatea inainte de trecere la pensia pentru limita de varsta.
Pentru operativitate este bine sa faceti cerere prin care sa anuntati la Casa de pensii atat angajarea cat si incetarea activitatii.
La varsta standard de pensionare de 65 ani pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza astfel :
- Se elimina diminuarea
- Se introduc in calcul stagiile de cotizare asimilate care nu au fost luate in calcul la pensia anticipata partiala.
- Se introduce in calcul perioada lucrata cand pensia anticipata partiala a fost suspendata.
Daca la dosarul de pensie anticipata partiala ati anexat si dovezile pentru stagiile de cotizare asimilate nu trebuie sa mai completati dosarul de pensionare ci numai sa faceti o cerere de recalcularea a pensiei daca aceasta nu s-a facut din oficiu (conform prevederilor legii pensiilor) intr-un termen rezonabil de cca 2 - 3 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1