Subiect "pensie anticipata si penalizare" Deschis de marian la data: 04/24/2017 8:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata si penalizare
Scris de: marian la data: 04/24/2017 8:36am
Gen:masculin
Data nasterii:10.02.1965
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi anticipat si cu ce penalizare ,am facut stagiu militar 1 an si 4 luni
Re: pensie anticipata si penalizare
Scris de: la pensie la data: 04/25/2017 2:29am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 10 februarie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 10 februarie 2025 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare cu 9 ani si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Re: pensie anticipata si penalizare
Scris de: marian la data: 06/30/2017 11:13am
Gen:m
Data nasterii:10.02.1965
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare: Am lucrat suplimentar 1|2 norma timp de 2ani si 6 luni. Cum ma ajuta la pensie acest lucru?
Re: pensie anticipata si penalizare
Scris de: la pensie la data: 07/03/2017 2:19am
Perioada lucrata la al doilea loc de munca, pe langa cel lucrat cu norma intreaga, nu va ajuta cu nimic la stagiul de cotizare pentru deschiderea dreptului la pensie cu pensie anticipata sau anticipata partiala, in schimb castigurile obtinute la acest al doilea loc de munca se iau in calculul punctajului oricarui tip de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1