Subiect "Am si eu o intrebare" Deschis de IRINA la data: 04/24/2017 11:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Am si eu o intrebare
Scris de: IRINA la data: 04/24/2017 11:34am
Gen:F
Data nasterii:14 dec 1956
Stagiul de cotizare:27 ani
Alte date:
Intrebare:Am avut 12 ani de grupa doua ,beneficiez de ceva reduceri si daca pot sa mi platesc cei trei ani si sase luni .
Re: Am si eu o intrebare
Scris de: la pensie la data: 04/25/2017 3:00am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 30 ani.
Pentru stagiile de 12 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu pana la 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta daca va completati stagiul de cotizare cu 7 luni
Completarea stagiului de cotizare cu 7 luni poate fi facuta prin incheerea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pe o perioada trecuta dar in acea perioada nu trebuie sa aveti stagiu de cotizare (adica sa nu fi lucrat) si trebuie sa platiti o contributie care depinde de perioada prevazuta in contract. De exemplu pentru ultimele 7 luni trebuie sa platiti in total cca 2400 lei.
Multumesc f mult ptr raspuns si promtitudine .
Scris de: IRINA la data: 04/25/2017 3:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1