Subiect "pensie anticipata" Deschis de TURCU CORINA la data: 04/25/2017 2:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: TURCU CORINA la data: 04/25/2017 2:50am
Gen:F
Data nasterii:15.09.1981
Stagiul de cotizare:17 ANI
Alte date:
Intrebare:Cand pot beneficia de pensie anticipata? daca beneficiez de pensie anticipata mai pot avea contract de munca?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/25/2017 9:23am
Regretam ca trebuie sa va avertizam ca este prematur sa va faceti asemenea calcule fie si numai pentru faptul ca pana la iesirea dv la pensie legislatia pensiilor va fi modificata.
Raspunsul nostru se face conform prevederilor legale in vigoare in prezent.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 septembrie 2044 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 15 septembrie 2039 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 18 ani si realizati stagiul complet de cotizare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 58 ani daca va completati stagiul de cotizare cu 26 ani si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani.
Pe perioada in care beneficiati de pensie anticipata partiala sau anticipata nu puteti cumula pensia cu salariul astfel ca daca va incadrati cu contract de munca pensia se suspenda.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1