Subiect "data acordarii pensiei" Deschis de SMEU MARIAN la data: 04/25/2017 4:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data acordarii pensiei
Scris de: SMEU MARIAN la data: 04/25/2017 4:14am
Gen: barbat
Data nasterii:15.05.1953
Stagiul de cotizare: 37
Alte date: Sunt funcíonar public. Încadrat în muncă in 06.09.1979, activitate în câmpul muncii neântreruptă, calitate de asigurat neântreruptă
Am lucrat 14 ani în grupa II-a de muncă.

Intrebare: 1.Având decizia de pensionare de la CJP, pot să continui activitatea ca functionar public până la data îndeplinirii vârstei standart de pensionare de 65 ani şi pensia să se acorde la data încetării calităţii de asigurat( art.104, L 263/2010)?
2.În ce condiţii se acordă majorarea de 25% punctajelor lunare realizate pentru perioadela în care a avut grupa II-a de muncă( am 14 ani de grupa II-a de muncă). Se mai acordă majorarea de 25% dacă grupa II-A de muncă este folosită pentru reducerea vârstei de pensionare?
Re: data acordarii pensiei
Scris de: la pensie la data: 04/25/2017 9:38am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 41 ani si o luna.
Pentru stagiile de 14 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu pana la 3 ani si si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Dupa pensionarea cu pensie de varsta puteti sa lucrati in continuare si sa cumulati pensia cu salariu cu acordul angajatorului, daca va incheie un alt contract de munca.
Majorarea punctajului lunar cu 25 % pe perioada cat ati lucrat in gr II de munca nu este conditionata de altceva si deci beneficiati de ea chiar daca beneficiati pentru acest stagiu si de reducerea varstei de pensionare.
Re: data acordarii pensiei
Scris de: SMEU MARIAN la data: 04/27/2017 3:17am
Gen:barbat
Data nasterii:15.05.1953
Stagiul de cotizare:37
Alte date:Sunt functionar public.Încadrat în muncă în 06.09.1979, cu activitate în câmpul muncii neântreruptă, cu calitatea de asigurat neântreruptă. Am lucrat 14 în grupa II-a de muncă cu 100%
Intrebare:Având în vedere art.104, alin.(1), (2), (3), punctul a) din Legea 236/2010, vă întreb-După primirea deciziei de pensionare, pot să cer ca aceasta să nu intre în plată( să nu primesc pensia) atâta timp cât mai am contract de muncă cu angajatorul, urmând ca pensia să se acorde la o altă dată - la data încetării calitătii de asigurat.
Re: data acordarii pensiei
Scris de: la pensie la data: 04/27/2017 7:58am
Art 104 alin (3) litera a) din legea pensiilor 263/2010se refera la cei care beneficiaza de pensie de invaliditate ceiace nu este cazul dv.
Dv va incadrati in prevederile art 104 alin (2) din legea pensiilor 263/2010, adica vi se acorda pensia de la data depunerii cererii si daca nu vreti sa cumulati pensia cu salariu nu vedem niciun motiv sa depuneti dosarul de pensionare inainte de realizarea varstei standard de pensionare de 65 ani cand angajatorul are dreptul, conform art 56 alin (1) litera c) din legea 53/2003, Codul Muncii, sa declare incetarea de drept a contractului dv de munca si daca este de acord cu continuarea activitatii dv inchee un nou contract de munca
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1