Subiect "se reduce varsta de pensionare daca am locuit 18 ani in rm.valcea si 15 ani in tg.mures?" Deschis de Ciungan Livia la data: 05/08/2017 12:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
se reduce varsta de pensionare daca am locuit 18 ani in rm.valcea si 15 ani in tg.mures?
Scris de: Ciungan Livia la data: 05/08/2017 12:58pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: se reduce varsta de pensionare daca am locuit 18 ani in rm.valcea si 15 ani in tg.mures?
Scris de: la pensie la data: 05/09/2017 2:45am
Orasul Ramnicu Valcea nu se afla printre orasele cu poluare remanenta care dau dreptul la o pensionare anticipata partiala, fara diminuare, cu doi ani inainte de varsta standard de pensionare, conform art 65 alin (5) din legea pensiilor 263/2010, celor care au locuit minim 30 ani in aceste zone.
Acestea sunt : Baia Mare, Copsa mica, Zlatna si Tg Mures.
In concluzie dv nu beneficiati de prevederile acestui articol.
Re: se reduce varsta de pensionare daca am locuit 18 ani in rm.valcea si 15 ani in tg.mures?
Scris de: Ciungan Livia la data: 05/23/2017 11:34am
Gen:F
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:29 stagiu+5 ani studii(1980-1985).
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc frumos pt.raspunsul anterior ,dar tocmai s-au enumerat la stiri orasele a caror locuitori benefeciaza de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani.
Printre ele era si Rm.Valcea.
Este adevarat?
Daca da se cumuleaza perioadele din cele 2 orase si eu voi beneficia de acest drept?

multumesc,
livia
Re: se reduce varsta de pensionare daca am locuit 18 ani in rm.valcea si 15 ani in tg.mures?
Scris de: la pensie la data: 05/25/2017 9:24am
In privinta dreptului dv de a beneficia de pensie anticipata partiala diminuata cu doi ani inainte de varsta standard de pensionare (nu o putem stabili din cauza ca nu cunoastem luna dv de nastere) va putem preciza ca pentru aceasta se pune conditia sa aveti stagiul complet de cotizare (nu il putem stabili din cauza ca nu cunoastem luna dv de nastere) fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare
In privinta includerii orasului Ramnicu Valcea in orasele cu poluare remanenta va putem preciza ca aceasta prevedere este inclusa in o prevedere legislativa care a fost aprobata in parlament si speram ca intr-un timp scurt sa faca si urmatorii pasi de promulgare de catre presedine, publicare in monitorul oficial si intrarea in vigoare.
Nu exista o prevedere legala in privinta cumularii perioadele locuite in doua orase recunoscute cu poluare remanenta cum este in cazul dv Tg Mures si Ramnicu Valcea dar dupa opinia noastra aceasta trebuie luat ca argument sa se poata face cumularea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1