Subiect "pensionare limita vartsa" Deschis de vasile vasile la data: 05/15/2017 5:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare limita vartsa
Scris de: vasile vasile la data: 05/15/2017 5:26am
Gen:M
Data nasterii:15 mai 1955
Stagiul de cotizare:28ani 9luni
Alte date:gr2-11ani3luni; 1an 5luni armata;din febr.2005 pana in prezent pensie de invaliditate gr.3
Intrebare:la ce data ma pot pensiona limita de varsta sau alte posibilitati de pensionare?
Va multumesc anticipat
Re: pensionare limita vartsa
Scris de: la pensie la data: 05/15/2017 10:09am
O parte din raspuns l-am dat in urma cu o zi si acum il completam.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 15 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 11 ani in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si perioada de pensie de invaliditate si realizati un stagiu de cotizare total de 45 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 11 ani in grupa II asimilata cu conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in 15 mai 2018.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata, pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si perioada de pensie de invaliditate iar dv fara acestea aveti 31 ani si 6 luni.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata, pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si perioada de pensie de invaliditate iar dv fara acestea aveti 31 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1