Subiect "pensia de invaliditate" Deschis de Petre Mircea la data: 05/18/2017 4:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de invaliditate
Scris de: Petre Mircea la data: 05/18/2017 4:36am
Gen:masculin
Data nasterii:24.07.1952
Stagiul de cotizare: 28 ani
Alte date:
Intrebare: In luna iulie anul acesta imi voi depune dosarul de pensionare pentru limita de varsta deoarece implinesc 65 de ani. Trei ani de zile am fost pensionat pe caz caz de boala (TBC) dupa care comisia a considerat ca m-am vindecat si am fost scos din evidente. Din cate cunosc, perioada în care am beneficiat de pensie de caz de boala, reprezinta o perioadă asimilată stagiului de cotizare şi poate fi valorificata la momentul calcularii pensiei pentru limită de vârstă.
Va rog din suflet sa-mi spuneti cine imi elibereaza adeverinta cu care sa pot face dovada ca in acea perioada de trei ani am beneficiat de pensie de boala.
Va multumesc
Re: pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/19/2017 9:06am
Perioada in care ati primit pensie de invaliditate este considerata stagiu de cotizare asimilat si se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta cu valoarea pensiei in loc de salariu, insa la calculul acestei pensii pentru limita de varsta se scade punctajul acordat prin decizia de pensionare cu pensie de invaliditate pentru stagiul de cotizare potential.
Pentru a se lua in calcul de catre Casa de pensii stagiul de cotizare asimilat pentru perioada cat ati primit pensie de invaliditate nu trebuie sa prezentati niciun act pentruca atat aceasta perioada cat si valoarea pensiei de invaliditate primite se afla in arhiva Casei de pensii (cea care v-a platit pensia), arhiva ordonata dupa codul numeric personal.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1