Subiect "calcul pensie" Deschis de violeta la data: 05/21/2017 3:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: violeta la data: 05/21/2017 3:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ce se intelege.calculeaza stagiu de cotizare potential?
Multumim
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/22/2017 4:39am
Intrebarea este prea vaga si preferam sa ne dati unele lamuriri privin aceasta intrebare. In lipsa acestor lamuriri va vom raspunde la modul general insa va fi mai greu sa intelegeti dv.
Stagiul de cotizare potential este un stagiu de cotizare care se acorda, suplimentar fata de cel realizat ,prin decizia de pensionare cu pensie de invaliditate pentru a exclude pensionarea cu pensie mica a pensionarilor de invaliditate care sunt mai tineri si nua avut timp sa realizeze stagiu de cotizare inainte de imbolnavire.
Acest stagiu de cotizre potential se calculeaza ca diferenta intre stagiul complet de cotizare (care depinde de data de nastere) si stagiul de cotizare realizat pana la imbolnavire si pensionare cu pensie de invaliditate.
In functie de acest stagiu de cotizare potential se acorda un punctaj suplimentar care depinde de stagiul de cotizare potential si de gradul de invaliditate. Acest punctaj suplimentar se adauga la punctajul realizat in perioada lucrata si ajuta la cresterea pensiei.
Re: calcul pensie
Scris de: violeta la data: 05/23/2017 9:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumim pentru promtitudine!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1