Subiect "trecere la pensie la limita de virsta" Deschis de maria palici la data: 05/23/2017 4:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la pensie la limita de virsta
Scris de: maria palici la data: 05/23/2017 4:55am
Gen:m
Data nasterii:14.07.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:ani lucrati in conditii deosebite(foste grupa I;grupa II)
Intrebare:in iulie 2016 a incetat perioada de pensie de invaliditate conform conditiilor pe care le indeplineam de trecere la pensie de limita de virsta.
am cerut casei de pensii recalcularea pensiei si primirea deciziei de pensie la limita de virsta.
nici pina la aceasta data nu am primit decizia de recalculare,respectiv de trecere la pensie pentru limita de visrta;m-am adresat in mai multe rinduri si am si dovada(numar de inregistrare al cererilor scrise depuse).
cu respect,va rog sa-mi sugerati modalitatea de urmat pentru a solutiona aceasta problema.multumesc anticipat
Re: trecere la pensie la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 05/24/2017 12:36am
Nu ati precizat catre cine ati adresat cererile de recalculare.
Procedura potrivita in un astfel de caz era urmatoarea:
- Sa depuneti o cerere pentru trecerea la pensie pentru limita de varsta si recalcularea pensiei catre Casa teritoriala de pensii de care apartine domiciliul dv.
- Daca in un termen rezonabil de 2 - 3 luni nu ati primit raspuns la cerere trebuia sa faceti o contestatie adresata Comisiei Centrale de Contestatii. Contestatia se depune la registratura Casei de pensii teritoriale de care apartineti.
- Daca in un termen rezonabil de 2 - 3 luni nu ati primit raspuns la contestatie aveati dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal).
Dar inainte de a face toate aceste demersuri verificati daca trecerea de la pensie de invaliditate la cea pentru limita de varsta nu s-a efectuat. Daca nu s-a schimbat valoarea pensiei nu este un indiciu ca nu a fost facuta recalcularea pensiei. Sunt cazuri in care dupa o astfel de recalculare pensia pentru limita de varsta rezulta mai mica si in acest caz nu se reduce pensia ci se mentine valoarea pensiei avuta in momentul recalcularii. Opinia noastra este sa mergeti si la ghiseul Casei de pensii si sa cereti informatii privind situatia dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1