Subiect "contributie PFA" Deschis de Maria D la data: 05/23/2017 5:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributie PFA
Scris de: Maria D la data: 05/23/2017 5:13am
Gen:F
Data nasterii:11.10.1961
Stagiul de cotizare:17.09.1985-prezent (31ani si 8luni+3 ani si 6luni)
Alte date:grupa a II-a 70% -17.09.1985-1.04.2001, facultate 5 ani
Intrebare:
-Va rog sa-mi spuneti daca la calculul punctajului suplimentar pt.grupa se aplica 70%
- In cazul unui PFA care plateste cota individuala de 10.5% la CAS dar are stagiul de cotizare realizat integral, care este influenta asupra valorii pensiei? Cat se considera contributia la pensie ? Venitul net sau doar 1/3 din acesta
Multumesc
Re: contributie PFA
Scris de: la pensie la data: 05/24/2017 4:53am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 11 noiembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in grupa II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu de cotizare total de 40 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in grupa II (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) asimilata cu conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 1 luna adica in data de 11 noiembrie 2021.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 1 luna, adica in data de 11 noiembrie 2018.Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
La calculul punctajului suplimentar pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa. Deci calculul se face la fel cu cel lucrat in procent de 100 %.
In aceasta privinta am observat ca ati deschis un program de calcul pensie si ati introdus un punctaj suplimentar pentru stagiile in grupele de munca. Nu stim cum ati calculat acest punctaj dar dupa calculele noastre pentru datele introduse in program si pentru intervalul lucrat in grupa de munca a rezultat un punctaj suplimentar de 4,31572 puncte.
Regretam dar dupa cunostintele noastre o persoana fizica autorizata este asimilata si angajatorului si plateste o contributie de asigurare sociala cumulata care acum este de de 26,3 %, constituita din cota angajatorului si a angajatului, iar perioada in care se plateste acesta contributie se ia in calculul stagiului de cotizare in proportie de 100 %.
Pentru a a creste precizia calculului facut pe site-ul nostru faceti urmatoarele corectii la rezultatul iesit din program :
1 Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv conform legii pensiilor 263/2010 este de 32 ani si 4 luna (32,33333)
2 Calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat la punctul 1 cu indicele de corectie acordat in anul anul iesirii la pensie pe care nu il cunoastem in prezent.
3 Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat la 2 cu valoarea punctului de pensie stabilit in anul iesirii la pensie pe care nu o cunoastem in prezent.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1