Subiect "pensionare anticipata" Deschis de mariana la data: 05/23/2017 8:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: mariana la data: 05/23/2017 8:14am
Gen:F
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:1an+7luni/gr2;20ani conditii normale +8ani pensie de invaliditate+angajat 4h.
Alte date:Stagiu asimilat 5 ani
Intrebare:CAND MA POT PENSIONA ANTICIPAT.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/24/2017 8:18am
Regretam dar nu va putem raspunde la aceasta intrebare deoarece nu avem datele necesare analizei. Ne lipseste luna de nastere si perioada in care ati lucrat cu jumatate de norma.
Re: pensionare anticipata
Scris de: mariana la data: 05/24/2017 10:31am
Gen:F
Data nasterii:IUNIE 1962
Stagiul de cotizare:1an si 7uni gr2;20ani conditii normale;8ani pensie de invaliditate gr.3+4ore angajat.
Alte date:perioada in care lucrez cu jumatate de norma este din august 2009 pana in prezent.Mai am 5 ani studii. Locuiesc in oras poluat.
Intrebare:cand si daca ma pot pensiona anticipa si cu ce penalizare.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/25/2017 8:22am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna septembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni si stagiul minim de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de a varsta de 57 ani si 3 luni daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada studiilor universitare si cat ati beneficiat de pensie de invaliditate. Dupa calculele noastre va lipsesc 4 ani insa noi am luat in calcul stagiul de cotizare pentru perioada lucrata cu jumatate de norma si unele case teritoriale de pensii nu recunosc acest stagiu. Din aceasta cauza va sfatuim sa mergeti la Casa de pensii de care apartineti si sa cereti sa vi se faca acest calcul.
Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului si din cauza ca nu aveti realizat stagiul complet de cotizare nu va putem face acest calcul
Deasemeni nu va putem sa va dam o indicatie precisa privind dreptul dv la pensie anticipata partiala, nediminuata, pentru ca ati avut domiciliul in in oras poluat deoarece nu ati precizat nici perioada si nici orasul in care ati locuit dar si pentru aceasta se pune conditia realizarii stagiului complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1