Subiect "stagiu de cotizare mai mic decat numarul anilor de vechime" Deschis de Maria Ene la data: 06/19/2017 3:37pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare mai mic decat numarul anilor de vechime
Scris de: Maria Ene la data: 06/19/2017 3:37pm
Gen: F
Data nasterii: 02.08.2017
Stagiul de cotizare: 36 ani si 7 luni
Alte date: data angajarii 14.09.1978, vechime 38 ani si 9 luni
Intrebare: am lucrat intre 14.09.1978 si 19.12.2016 la acelasi angajator, deci am vechime in munca de 38 ani si 10 luni. Acum sunt in somaj si am vaut ca in evidentele de la ANOFM figurez cu stagiu de cotizare de 36 ani si 7 luni. De unde ar putea sa fie aceasta diferenta? Mentionez ca am avut de-a lungul timpului concedii medicale, concedii fara plata pentru a sustine examenele la facultate, am fost platita 75% (somaj tehnic) dar fara intreruperea activitatii (am mers la serviciu permanent cate 8 ore/zi), de aproximativ 4 ani societatea ne-a dat cate o zi libera pe luna, apoi cate 2 zile libere neplatite. Care dintre acestea au dus la diferenta de 2 ani dintre stagiul de cotizare si vechimea in munca? Cum as putea sa completez cei 2 ani de vechime lipsa (chiar daca nu sunt in ultimii 5 ani), astfel ca dupa perioada de somaj sa ma pot pensiona anticipat fara penalizare?
Re: stagiu de cotizare mai mic decat numarul anilor de vechime
Scris de: la pensie la data: 06/20/2017 3:46am
Situatia prezentata de dv este prea generala si vom incerca sa luam pe rand diversele situatii enumerate:
- Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) se asimileaza cu stagiul de cotizare indiferent de cauza inainte de 01 ianuarie 2005 iar dupa aceasta data numai daca au fost datorate unei boli profesionale sau unui accident de munca
- Concediile fara plata indiferent daca au fost de o zi sau mai multe nu se asimileaza stagiului de cotizare si nu se iau in calculul acestuia.
- Perioada de somaj sau somaj tehnic (platit cu 75 % din salariu) se asimileaza integral cu stagiu de cotizare.
Puteti verifica pe luni situatia stagiului dv de cotizare dupa data de 01 aprilie 2001 cerand la Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilieb 2001”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1