Subiect "coeficient de corectie" Deschis de Caluianu Simona la data: 06/20/2017 5:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
coeficient de corectie
Scris de: Caluianu Simona la data: 06/20/2017 5:08am
[b][i][code]

[/code][/i][/b]Gen:F
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:In calculul pensiei din programul dvs.este inclus si coeficientul de corectie cu reactualizarea acestuia?
Multumesc
Re: coeficient de corectie
Scris de: la pensie la data: 06/21/2017 1:57am
Programul de calcul pensie de pe site nu aplica automat coeficientul de corectie. Acesta urmeaza sa-l aplicati dv dupa iesirea la pensie la valoarea stabilita prin decizia de pensionare.
Am verificat datele introfduse de dv in programul de calcul si pentru a creste precizia acestui calcul trebuie sa faceti urmatoarele corectii :
1 Codul „F” se selecteaza pe perioada studiilor universitare inclusiv in vacante si in ultimul an daca angajarea nu se face inainte de 01 octombrie. Deci selectati codul „F” si in august si septembrie 1981.
2 Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 a fost introdus cu unele erori fata de cel acordat automat de Casa de pensii asa cum explicam noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
In cazul dv sporul corect este
Intre octombrie 1984 - septembrie 1986 3 %
Intre octombrie 1986 - septembrie 1991 6 %
Intre octombrie 1991 - martie 1992 9 %
3 In lunile decembrie 2002 si iulie,decembrie 2007 ati introdus salarii mai mari decat salariile limita pentru care s-a retinut CAS. Aceste salarii sunt indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat limitarea.
4 Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv conform legii pensiilor 263/2010 este de 30 ani si 9 luni (30,75)
5 Calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat la punctul 4 cu indicele de corectie acordat in anul iesirii la pensie
6 Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat la 5 cu valoarea punctului de pensie stabilit in anul iesirii la pensie
Va recomandam ca ultimile 3 corectii sa le faceti cat mai aproape de data iesirii la pensie pentruca datorita faptului ca ati introdus salarii pe o perioada viitoare punctajul total realizat se va modifica lunar.
Re: coeficient de corectie
Scris de: Caluianu Simona la data: 06/23/2017 6:24am
Gen:
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult pentru raspuns
Am consutat tabelul indicat de dvs.si in perioada iulie-decembrie 2007 salariul pentru care s-a retinut CAS este nelimitat[b][i][code]

[/code][/i][/b]
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1