Subiect "Despre pensie la limita de varsta" Deschis de Turtoi Didina la data: 06/21/2017 4:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Despre pensie la limita de varsta
Scris de: Turtoi Didina la data: 06/21/2017 4:19pm
Gen: Feminin
Data nasterii: 1sep.1956
Stagiul de cotizare: 36 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza:
a). majorarea punctului de pensie pentru grupa a 2-a de munca
b). punctajul suplimentar acordat in functie de contributia la fondul pentru pensia suplimentara in conformitate cu art. 168 din legea 263/2010
c). cum se introduce in calcul sporul de noapte
d). punctajul pentru pensia de boala
Va rog sa-mi spuneti daca este corect cum cred eu ca se calculeaza cele de mai sus:
a). presupunem: m=salariul (pe o luna)
n=salariul mediu brut din luna si anul respectiv
(m/n)*1,25=punctajul pentru grupa a2-a
b). (m/n)*p%=punctajul suplimentar conform art. 168 din legea 263 sau (m/n)*(1+p%). p%=procentul conform legii (exemplu 13%)
c). (m/n)*4,73%=punctajul pentru sporul de noapte
d). m/n=punctaj pe o luna de boala, unde m= pensia din luna respectiva si n=salariul mediu brut din luna si anul respectiv.
Va multumim.
Re: Despre pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/22/2017 2:23am
In principiu este corect cum ati presupus dv daca prin semnul „*” ati inteles inmultire.
Noi am pus pe site la dispozitia utilizatorilor un program de calcul si am vazut ca ati deschis cateva programe.
Va propunem ca daca doriti sa faceti astfel de calcule cititi mai intai informatiile date de noi la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca aveti dificultati in folosirea programului reveniti si va vom ajuta. Deasemeni puteti reveni si cere verificarea corectitudinii datelor introduse indicand programul la care doriti verificarea.
Programul de pe site face automat calculul punctajului suplimentar pentru contributia la pensie suplimentara si il introduce in punctajul anual, accesibil facand click pe „Datele introduse”.
Programul de pe site nu calculeaza punctajul suplimentar pentru grupa de munca. Acest punctaj il putem calcula noi dupa ce finalizati introducerea datelor in program si ne comunicati intervalul de timp in care ati lucrat in grupa de munca.
La final va vom da si alte indicatii in privinta cresterii preciziei de calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1