Subiect "reduceri varsta pensie grupa II" Deschis de Angela la data: 07/05/2017 5:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reduceri varsta pensie grupa II
Scris de: Angela la data: 07/05/2017 5:42am
Gen: feminin
Data nasterii: 22.10.1962
Stagiul de cotizare:30 ani 10 luni pana acum, 01.10.1986 - data inceperii activitatii
Alte date:facultate la zi, absolvita in 1986
Intrebare: va rog sa-mi comunicati, daca in cazul pensionarii anticipat partiale se ia in considerare reducerea pentru lucrul in grupa de munca II. Mentionez ca am 6 ani lucrati in grupa a II-a de munca. Aceasta perioada este mentionata in cartea de munca. Sau se ia in considerare numai la implinirea varstei de pensionare (in cazul meu - 02.2025)? Este nevoie de adeverinte de la firmele in care am lucrat si am fost incadrata in grupa a II-a de munca ? Va multumesc !
Re: reduceri varsta pensie grupa II
Scris de: la pensie la data: 07/05/2017 9:47am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 februarie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 6 ani in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Pentru stagiul de 6 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 4 luni adica in 22 februarie 2024.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 4 luni adica in data de 22 februarie 2020 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 6 luni si realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. La calculul diminuarii pensiei anticipate partiale numarul de luni de anticipare nu se calculeaza fata de varsta stanndard de pensionare, adica fata de data de 22 februarie 2025, ci fata de data de iesire la pensie cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr II de munca, adica fata de data de 22 februarie 2024.
Pentru a dovedi stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca trebuie sa prezentati adeverinte eliberate de angajatori.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1