Subiect "calcul pensie cu programul la pensie.com" Deschis de Patrascu Eugenia la data: 07/08/2017 3:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie cu programul la pensie.com
Scris de: Patrascu Eugenia la data: 07/08/2017 3:35am
Gen:femini
Data nasterii:6 decembrie 1956
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:absovent facultate de 3 ani( subinginer)
Intrebare:Am calculat cu programul calcul pensie de pe site la pensie.com pensia la limta de virsta introducind datele pe fiecare luna referitoare la salariile si sporurile fixe conform legii 263/2010, precum si anii de facultate.As dori sa stiu daca punctajul final cuprinde si cresterile in procente acordate conform art 168 din legea 263/2o1o pentru contriburii la pensia suplimentara, adica daca programul le calculeaza automat, sau ele se calculeaza separat.Doresc sa-mi precizati daca punctajul final calculat prin programul de pe site la penie.com cuprinde si aceste cresteri de procent lunar pentru pensie suplimentara( am adeverinte de la angajator pentru aceste contributii, dar datele nu le-am introdus in program, nestiind in ce casuta se pot introduce).Va multumesc
Re: calcul pensie cu programul la pensie.com
Scris de: la pensie la data: 07/10/2017 4:23am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 Punctajul pentru contributia la pensie suplimentara inainte de 01 aprilie 2001 este calculat automat si introdus in punctajul anual pe care il puteti accesa facand click pe butonul „Datele introduse” existent pe tote paginile anuale de date
2 Anul universitar este intre 01 octombrie si pana in 30 septembrie al anului urmator cu exceptia ultimului an cand se face angajarea inainte de 01 octombrie. Deci codul corect in iulie 1979 este „F”
3- Nu ati introdus sporul de vechime care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre ianuarie1984 - noiembrie 1984 3 %
Intre decembrie 1984 - noiembrie 1989 6 %
Intre decembrie 1989 - martie 1992 9 %
Introduceti acest spor in coloana sporuri in % cumulat cu celelalte sporuri.
4 In iulie 2002 ati introdus un salariu gresit, mai mari decat salariul limita pentru care s-a retinut CAS. Aceste salarii sunt indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat limitarea.
Dupa introducerea acestor sporuri faceti urmatoarele corectii ale rezultatului iesit din calcul :
5 Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv, conform legii pensiilor 263/2010, este de 30 ani si 7 luni (30,58333)
6 Programul nu aplica automat indicele de corectie si deci calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat la punctul 5 cu indicele de corectie acordat la data in care iesiti la pensie. Daca cereti pensie pentru limita de varsta in 06 iulie 2017 indicele de corectie este de 1,14
4 Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat la 6 cu valoarea punctului de pensie stabilit la data in care iesiti la pensie, daca o cereti in 06 iulie 2017 aceasta este de 1000 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1