Subiect "Vechime in munca" Deschis de Catrina Eugenia la data: 07/09/2017 3:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Vechime in munca
Scris de: Catrina Eugenia la data: 07/09/2017 3:59am
Gen:F
Data nasterii: 25.11.1957
Stagiul de cotizare:38 ani si 18 zile
Alte date:
Intrebare:
As dori sa primesc raspuns pentru intrebarile ce le voi pune, precizez ca am citit raspunsurile dumneavoastra din cadrul formului referitor la ce ma interseaza.
- angajata in periada 11.09.1978 pana la data de 31.12.2016
- am depus cerere de pensionare anticipata la data de 29.09.2016
- am solicitat intrarea in plata incepand cu data de 1.01.2017 (respectiv cu adeverinta de incetare a activitatii in munca la data 31.12.2016)
- in cartea de munca am avut inscris pentru perioada 1978 pana 1982, doua concedii fara plata, respectiv de 17 si 18 zile (pentru sustinerea examenelor de la facultate, precizez ca am urmat cursurile serale ale IPB)
- Coform desfasuratorului de date al activitati in munca (emis de de Casa de Pensii a sectorului 4) am verificat si este corect ca in luna 12.2009 am avut avut un numar de 5 zile fara plata (respectiv 16/21), iar in luna 03.2014 am avut 4 zile fara plata (respectiv 17/21). pentru luna 09.2016 cand am depus cererea de calcul a pensiei (29.09.2016) in cadrul desfasuratorului figureaza, consider eu o EROARE respectiv 28/22 si nu 19/19 cum ar fi fost corect la acea data.
Fata de cele precizate mai sus as dori sa stiu de ce din vechimea in munca de 38 ani si 18 zile nu s-au scazut astfel: -17;-18;-5 si -4 zile, rezultand astfel o vechime in munca de 37 ani 11 luni si 3 zile.
In cadrul deciziei de pensie si a contestatiei facute pentru vechimea in munca mi se raspunde ca vechimea in munca este de 37 ani 10 luni si 29 zile.
Mentionez faptul ca am verificat cu mare atentie inscrisurile privitoare la activitatea in munca si nu figureaza nici o alta diferenta intre raportul zile lucrate / zile lucratoare. Exista alte reglementari in acest sens? O data cu solicitarea intrarii in plata ca pensionar nu ar fi trebuit sa se ia in calcul si restul de perioada lucrata (29.09.2016 - 31.12.2016) si sa se recalculeze punctajul respectiv procentul de penalizare?

Cu deosebita stima,
Re: Vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 07/10/2017 7:34am
In privinta calculului stagiului de cotizare nu va putem face o verificare in functie de numarul de zile fiinca nu cunoastem toate amanuntele.
In aceasta privinta trebuie sa aveti in vedere ca, concediile fara plata se exprima in zile lucratoare iar stagiul de cotizare se exprima in zile calendaristice. Deci mai intai trebuie transformate concediile fara plata din zile lucratoare in zile calendaristice si apoi trebuie facuta scaderea. Prin lege transformarea din zile lucratoare in zile calendaristice este facut numai de functionarii caselor de pensii.
Pe de alta parte prevederile legale stabilesc ca pensia anticipata partiala se acorda de la data depunerii dosarului de pensionare si tot pana aceasta data se calculeaza stagiul de cotizare iar pensia se pune in plata de la data depunerii dovezii de incetare a activitatii.
Prevederile legale stabilesc ca perioada lucrata dupa depunerea dosarului de pensionare pentru pensie anticipata partiala pana la depunerea dovezii de incetarea activitatii se ia in calculul stagiului de cotizare si al punctajului pensiei numai la transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1