Subiect "Calcul pensie" Deschis de Gal Ana la data: 07/10/2017 3:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Gal Ana la data: 07/10/2017 3:51pm
Gen:feminin
Data nasterii:07.08.1962
Stagiul de cotizare: 37ani ,1 luni
Alte date: 7 ani ,10 luni, grupa 2 100%
Intrebare: Am rugamintea sa mi spuneti, care e procedura legala de valorificare a adev de grupa, in cazul meu nu a fost operat in carnetul de munca(1 an si 10 luni gr 2).
Va rog sa mi spuneti cand pot iesi la pensie la limita de varsta sau anticipat partial , si care va fi penalizarea?
Multumesc !
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/11/2017 2:10am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 07 noiembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 7 ani si 10 luni lucrat in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 3 luna adica in data de 07 noiembrie 2023.
Daca aveti adeverinta pentru stagiul in gr de munca, intocmita corect, o valorificati depunand-o la dosarul de pensie. Perioada lucrata in grupa de munca se valorifica cu ajutorul adeverintei indiferent daca este consemnata in carnetul de munca sau nu.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 3 luni adica in data de 07 noiembrie 2019. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o cereti in data de 07 noiembrie 2019 si atunci aveti acelasi stagiu de cotizare de acum diminuarea este de 9,60 %
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 57 ani si 3 luni daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 11 luni si realizati 40 ani si 9 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1