Subiect "Calcul pensie anticipata partial" Deschis de Munteanu Dan la data: 07/11/2017 2:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie anticipata partial
Scris de: Munteanu Dan la data: 07/11/2017 2:01am
Gen:M
Data nasterii:08-06-1956
Stagiul de cotizare:36 ani 10 luni
Alte date:
Intrebare: Lecturand raspunsuri date la intrebari puse de membri ai acestui forum am constatat ca puteti face o verificare a modului de calcul al pensiei. Care sunt cerintele pentru a-mi verifica datele introduse in program (informatii suplimentare, costuri,...)?
Am introdus date numai pentru perioada in care am avut calitatea de salariat - am eliminat perioadele asimilate (armata TR si facultatea) - va multumesc.
Re: Calcul pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/11/2017 8:50am
Verificarea datelor introduse in program precum si indrumarile se fac gratuit la cerere.
In cazul dv am considerat acest mesaj ca cerere pentru verificare si facand aceasta avem urmatoarele observatii de facut:
1. Stabiliti ce fel de pensie vreti sa calculati.
Daca vreti sa va calculati pensie pentru limita de varsta introduceti si stagiile asimilate. Pe perioada stagiului militar selectati codul „S” iar pe perioada studiilor universitare selectati codul „F”.
2. Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat de casa de pensii, a fost introdus corect
3. In cazul in care ati mai beneficiat si de alte sporuri in % sau suma fixa, inainte de includerea lor in salariul inscris in carnetul de munca, puteti sa le valorificati daca prezentati adeverinta cu acestea, eliberata de angajator.
4. In cazul in care calculati punctajul pensiei anticipate partiale calculati punctajul diminuat aplicand punctajului iesit din calcul diminuarea calculata conform legii 142/2016
5 Atat in cazul pensiei anticipate partile cat si pensiei pentru limita de varsta
- calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat la punctul 4 sau de catre program, cu indicele de corectie acordat la data in care iesiti la pensie. Daca cereti pensie pentru limita de varsta in 06 iulie 2017 indicele de corectie este de 1,14
- calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat la 5 cu valoarea punctului de pensie stabilit la data in care iesiti la pensie, daca o cereti dupa 01 iulie 2017 aceasta este de 1000 lei
Daca mai aveti puncte neclare reveniti
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1