Subiect "modul de cacul pensie si introducerea de majorare cu gr. II." Deschis de smeu marin la data: 07/11/2017 10:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
modul de cacul pensie si introducerea de majorare cu gr. II.
Scris de: smeu marin la data: 07/11/2017 10:03am
Gen:m
Data nasterii:15.05.1953
Stagiul de cotizare:stagiul total de cotizare realizat 46 ani si 8 luni
Alte date:Din decizia de pensionare din 12.06.2017 a reiesit:- nr.total puncte realizate 78.43676 din care nr. puncte in conditiinormale 67.17060, nr.puncte pensie suplim. 5.27907, nr. puncte gr.II 5.98709. Din calculul facut prin programul informatic a rezultat 67.63521(fara sa dau informatia cu gr.II de munca).Nu stiu sa compar datele cu datele din decizie.
Intrebare:1. Cu cine compar punctajul total (obtinut de mine ) cu punctajele din decizia de pensionare? 2.Cum sa introduc datele de grupa II de munca in programul informatic de calcul al pensiei?
Re: modul de cacul pensie si introducerea de majorare cu gr. II.
Scris de: la pensie la data: 07/12/2017 3:58am
Am gasit programele deschise de dv dar sunt pe alta adresa de mail.
Am verificat datele introduse si am constatat o mica eroare la introducerea sporului de vechime inainte de 01 aprilie 1992 care nu este introdus asa cum explicam noi pe forum la pagina :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv acest spor este corect astfel :
Intre septembrie 1983 - august 1984 3 %
Intre septembrie 1984 - august 1989 6 %
Intre septembrie 1989 - martie 1992 9 %
Punctajul total iesit din calculul cu programul de pe site se compara cu numarul total de puncte de punctede pe decizie.
Numarul de puncte pentru stagiul in gr II de munca din decizie contine un punctaj calculat ca pentru conditii normale si un punctaj suplimentar pentru grupa II de munca calculat prin majorarea cu 25 % a celui dintai. Pentru a introduce in calcul punctajul acordat pentru grupa II de munca trebuie calculat numai punctajul suplimentar din aceasta perioada care trebuie introdus in pagina de intrare in caseta „Punctaj suplimentar grupa de munca”. Acest punctaj suplimentar il putem calcula noi daca ne precizati perioada in care ati lucrat in gr II.
Deoarece o analiza comparativa pe componente a celor doua calcule ar ingreuna intelegerea va propunem urmatoarele:
1 Verificati mai intai de unde apare diferenta de stagiu de cotizare deoarece :
Spuneti ca aveti un stagiu total de cotizare de 46 ani si 8 luni (preluat probabil din decizie). In programul de calcul ati introdus date pentru un stagiu de 37 ani si 7 luni si mai beneficiati de un stagiu suplimentar pentru 14 ani lucrati in gr II de 3 ani si 6 luni adica un total de 41 ani si 1 luna. Deci lipsesc 5 ani si 7 luni care probabil sunt stagii de cotizare asimilate care se iau in calcul la pensia pentru limita de varsta si pe care dv nu le-ati introdus in program. In perioada stagiului militar se selecteaza codul „S” fara a introduce salarii iar in perioada studiilor universitare codul „F” deasemeni fara salarii.
2. Introduceti sporul de vechme corect inainte de 01 aprilie 1992 asa cum v-am calculat noi
3 Precizati intervalul calendaristic in care ati lucrat in grupa II de munca.
Reveniti si dupa ce faceti aceste precizari va vom calcula punctajul suplimentar pentru gr II pe care trebuie sa-l introduceti in program si va vom da si alte indicatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1