Subiect "calcul pensie" Deschis de gheorghe ionica la data: 07/14/2017 4:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: gheorghe ionica la data: 07/14/2017 4:26am
Gen:M
Data nasterii:01.04.1956
Stagiul de cotizare:36 ANI SI 1 LUNA
Alte date:
Intrebare:Am facut introducerea datelor pentru a stabili un cuantum al pensiei si va rog sa ma ajutati cu urmatoarele :
- am lucrat in intevalul 28.08.1981-24.02.1986 in conditii de grupa II de munca cu 100%; nu am stiut cum sa o transpun in puncte aceasta perioada
- in intervalul 28.01.1981-24.02.1986 am lucrat in activitate organizata pe schimb si detin adeverinta din care rezulta ca am spor mediu pentru aceasta activitate de 7,8775 .Programul nu m-a lasat sa-l introduc asa ; am aplicat doar 7%.Este corect ?
-rog de asemenea sa-mi faceti un calcul al penalizarii pentru pensie anticipata eu dorind sa introduc cererea in Octombrie 2017
In asteptarea raspunsului dvs , cu stima,I.gheorghe
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/14/2017 12:02pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 aprilie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 4 ani si 5 luni lucrat in gr II nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar pentruca acesta este mai mic de 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare pentruca acesta este mai mic de 6 ani
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca cereti pensie anticipata partiala in octombrie 2017 diminuarea este de 18,90 %
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii
1 Un an universitar se considera de la 01 octombrie pana la 30 septembrie al anului urmator, cu exceptia ultimului an in carec se considera pana la angajare, daca aceasta s-a facut inainte de 01 octombrie al ultimului an. Deci selectati codul „F” in lunile iulie si august 1981.
2 Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 a fost introdus corect.
3 Sporul mediu pentru orele de noapte pe perioada in care acestea au fost platite cu un tarif majorat cu 25 % este de 7,88 % si se introduce in program folosind punctul in loc de virgula dupa sistemul american de scriere.
4 Mai verificati incaodata datele introduse in program dupa 01 aprilie 2001 daca sunt corecte. Dupa aceasta data sporurile au fost introduse in salariu. Dupa 01 aprilie 2001 se introduc in program sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale de stat (CAS) pe care le putetin obtine de la Casa de pensii cerand „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001.
5 Punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa II de munca il calculam noi, daca reveniti dupa ce ati facut corectiile indicate de noi mai sus, pe care il introduceti in pagina de intrare in program in caseta corespunzatoare (respectand regula punct in loc de virgula).
Re: calcul pensie
Scris de: Gheorghe Ionica la data: 07/14/2017 12:44pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am facut corectiile inclusiv am reverificat sporurile dupa aprilie 2001.A fost intradevar o greseala inregistrand inca o data sporurile care erau deja incluse.
Rog sa-mi calculati dvs mai departe -respectiv punctajul ptr grupa de munca si valoarea finala .
Cu stima,
GheorgheI.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/16/2017 12:44pm
Am calculat punctajul suplimentar pentru stagiul in grupele de munca in perioda mentionata si pentru datele introduse in program in perioada respectiva si a rezultat un punctaj de 1,18295 puncte.
Acest punctaj se introduce in pagina de intrare in caseta „Punctaj suplimentar grupa de munca”.
Daca vreti sa va calculati pensia pentru limita de varsta procedati astfel:
- corectatati punctajul mediu iesit din calcul cu indicele de corectie acordat prin decizia de pensionare
- inmultiti punctajul mediu corectat cu valoarea punctului de pensie din data iesirii la pensie
Daca vreti sa va calculati pensia anticipata partiala pe care o cereti in anul 2017 procedati astfel :
- eliminati din punctajul total realizat punctajele anuale realizate pe perioada stagiului militar si a studiilor universitare (2,10398 puncte) pe care le gasiti daca faceti click pe butonul „Datele introduse” de pe oricare pagina anuala de date
-calculati punctajul mediu impartind punctajul total ramas, dupa ce eliminati punctajele de mai sus la stagiul complet de cotizare al dv de 35 ani
- corectatati punctajul mediu iesit din calcul cu indicele de corectie acordat prin decizia de pensionare (in anul 2017 se acorda indicele de corectie de 1,14)
- inmultiti punctajul mediu corectat cu valoarea punctului de pensie din data iesirii la pensie (in anul 2017 dupa 01 iulie valoarea punctului de pensie este de 1000 lei)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1