Subiect "pensionare din invatamant" Deschis de maria i la data: 07/14/2017 5:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare din invatamant
Scris de: maria i la data: 07/14/2017 5:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va rog sa-mi spuneti, daca am terminat anul scolar si am iesit la pensie cu data de 23 iunie, nu am dreptul la concediul intreg pe acest an scolar? multumesc
Re: pensionare din invatamant
Scris de: la pensie la data: 07/16/2017 10:07am
Intrebarea dv vizeaza legislatia muncii iar noi avem in atentie legislatia pensiilor.
Trebuia sa precizati daca a incetat contractul dv de munca.
Dupa cate stim noi in cazul in care contractul de munca inceteaza in timpul anului calendaristic se acorda dreptul la un concediu proportional cu perioada lucrata din an. In cazul dv avand lucrat cca jumatate de an vi se acorda jumatate din concediu acordat pentru un an intreg.
La incetarea contractului de munca se are in vedere numarul de zile de concediu efectuate si numarul de zile de concediu la care aveti dreptul raportat la numarul total de zile de concediu la care aveti dreptul pentru un an lucrat integral.
Daca ati efectuat un numar de zile de concediu mai mic decat numarul de zile de concediu la care aveti dreptul, diferenta de zile de concediu neefectuate este este recompensata prin plata lor la incetarea contractului de munca.
Daca din contra ati efectuat un numar de zile de concediu mai mare decat numarul de zile de concediu la care aveti dreptul diferenta de zile este retinuta din drepturile platite la incetarea contractului de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1