Subiect "Pensii" Deschis de Mielu Georgeta la data: 07/16/2017 12:15pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensii
Scris de: Mielu Georgeta la data: 07/16/2017 12:15pm
Gen: F
Data nasterii: 21Sept 1960
Stagiul de cotizare: 19ani si 6 luni grupa a-2-a somaj 9 luni ,apoi am lucrat 16 ani si 4 luni in croitorie
Alte date: Acum sunt iarăși in șomaj de la data de 1-mai-2017
Intrebare: Cum trbuie sa procedez ,daca ma încadrez la pensie anticipata,si-mi accepta dosarul,sa întrerup șomajul imediat,sa nu ma afecteze prea mult la calcularea punctajului sau se procedează la fel ca si cum ai fi in cimpul munci pina îți vine decizia va mulțumesc mult
Re: Pensii
Scris de: la pensie la data: 07/17/2017 2:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 21 iulie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 56 ani si 10 luni adica in data de 21 iulie 2017. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca in acest moment beneficiati de indemnizatie de somaj va recomandam sa depuneti dosarul de pensie pentru pensie anticipata partiala dupa terminarea perioadei de somaj, deoarece :
- Perioada de somaj se ia in calculul pensiei similar unui angajat care pe aceeasi perioada a avut salariul egal cu indemnizatia dv de somaj.
- Cerand mai tarziu pensie anticipata partiala diminuarea pensiei scade.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1