Subiect "data de iesire la pensie" Deschis de patrascu eugenia la data: 07/19/2017 3:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data de iesire la pensie
Scris de: patrascu eugenia la data: 07/19/2017 3:20am
Gen:M
Data nasterii:24 martie 1953
Stagiul de cotizare:40ani
Alte date:facultate la zi 5 ani, stagiu militar 4 luni
Intrebare: La ce data poate iesi la pensie fara penalizare, sotul meu in conditiile in care a lucrat in grupa II- 8 ani si 9 luni si in grupa I-3 ani si 3 luni.Va multumesc !
Re: data de iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 07/19/2017 3:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 24 martie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiile de 3 ani si 3 luni in gr I si 8 ani si 9 luni in grupa II beneficiaza de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare.
Pentru stagiile de 3 ani in conditii speciale si 8 ani in conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si se poate pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1