Subiect "punctaj suplimentar grupa munca" Deschis de carmen la data: 07/19/2017 6:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj suplimentar grupa munca
Scris de: carmen la data: 07/19/2017 6:16am
Gen:feminin
Data nasterii:08.06.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Am completat cu o parte din date programul de calcul pensie si va rog sa-mi comunicati daca se poate, care este punctajul suplimentar grupa munca avand in vedere faptul ca am lucrat in perioada 04.10.1979-15.07.1987 in grupa aIIa de munca. Va multumesc!
Re: punctaj suplimentar grupa munca
Scris de: la pensie la data: 07/20/2017 8:11am
Am verificat datele introduse de dv in programele de pe site si am observat ca ati deschis 10 programe cu numele dv si deoarece nu ati precizat care este programul pe care trebuie sa lucram am ales noi programul in care ati introdus 456 luni.
Avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime care se acorda automat inainte de 01 aprilie 1992 si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - septembrie 1984 3 %
Intre octombrie 1984 - septembrie 1989 6 %
Intre octombrie 1989 - martie 1992 9 %
Introduceti acest spor in coloana sporuri in % cumulat cu eventuale alte sporuri.
2 Verificati salariul introdus in luna iunie 2005. Presupunem ca este gresit.
Daca este dificil pe pagina de date a anului 2005 faceti click pe butonul „Datele introduse” si verificati in tabelul di aceasta pagina datele introduse.
Va propunem ca pe langa nume sa dati si numar programelor cu acelasi nume si indicati pe ce program sa lucram.
Dupa ce faceti corectiile de mai sus reveniti si va vom face calculul care va intereseaza si va vom da si alte indicatii.
Re: punctaj suplimentar grupa munca
Scris de: carmen la data: 07/20/2017 11:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru tot!As fi vrut sa anulez toate celelalte programe deschise dar nu am stiut cum si nici daca se poate.Programul pe care se poate lucra acum este denumit de mine CARMEN A. si am introdus si sporurile indicate de catre dvs.Pentru luna iunie 2005 am trecut corect salariul, nu este gresit.
Va multumesc si va rog sa-mi trimiteti atunci cand se poate calculul si alte indicatii.
Re: punctaj suplimentar grupa munca
Scris de: la pensie la data: 07/21/2017 2:33am
Chiar daca in luna iunie 2005 ati primit acest salariu pentru acesta nu s-a retinut CAS . Salariile limita pentru care s-a petinut CAS si care intra in calcul punctajului pensiei sunt indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Pentru un calcul corect nu trebuie sa modificati acest salariu pentruca programul face automat limitarea.
Am calculat punctajul suplimentar pentru stagiile mentionate in grupele de munca si datele introduse in program si a rezultat 1,61842 puncte.Acest punctaj il introduceti in pagina de intrare in program in caseta „Punctaj suplimentar grupa de munca”
Dupa aceasta pentru cresterea preciziei de calcul faceti urmatoarele corectii :
- Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv conform legii pensiilor 263/2010 este de 31 ani si 9 luni (31,75)
- Calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat mai sus cu indicele de corectie acordat in anul iesirii la pensie. In anul 2017 se acorda indicele de corectie 1,14. In ceilalti ani indicele de corectie se va stabili la sfarsitul anului anterior prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat
- Daca cereti pensie anticipata, diminuata,diminuati punctajul mediu corectat cu procentul de diminuare al pensiei .
- Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat mai sus cu valoarea punctului de pensie stabilit in anul iesirii la pensie
Dupa 01 iulie 2017 valoarea punctului de pensie este de 1000 lei. In ceilalti ani valoarea punctului de pensie se va stabili la sfarsitul anului anterior prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.
Re: punctaj suplimentar grupa munca
Scris de: Carmen la data: 07/21/2017 4:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1