Subiect "CALCUL PENSIE" Deschis de pop letitia la data: 07/20/2017 3:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL PENSIE
Scris de: pop letitia la data: 07/20/2017 3:56am
Gen: feminin
Data nasterii: 25.06.1957
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare: am completat la zi formularul CALCUL PENSIE, dar nu stiu daca am interpretat si completat corect coloana privind "salariul tarifar". am inteles ca trebuie trecut salariu de incadrare? daca aproape in fiecare luna am incasat o prima, in valoare variabila, aceasta nu trebuie inclusa? dupa aceasta suma nu mi s-au retinut si virat contributii CAS? deoarece la CASA DE PENSII nu poti afla cuantumul pensiei la un moment dat, este important pentru mine sa imi fac o estimare cat mai exacta. in martie 2018 implinesc varsta standard de pensionare, dar la firma la care lucrez se pune problema unor disponibilizari in octombrie. in acest context, poate ar fi mai avantajos pentru mine sa imi depun deja dosarul pentru pensionare (anticipata partiala, momentan).
Re: CALCUL PENSIE
Scris de: la pensie la data: 07/21/2017 1:25am
Baza de calcul a punctajului pensiei este diferit in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 fata de perioada dupa aceasta data,
In perioada inainte de data de 01 aprilie 2001 in baza de calcul a punctajului pensiei intra salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent. Nu intra in aceasta baza de calcul primele.
In perioada dupa data de 01 aprilie 2001 intra in baza de calcul toate castigurile pentru care s-a platit CAS. Puteti afla aceste sume cerand la Casa de pensii „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001.
Puteti citi amanunte privind baza de calcul a pensiei pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Am verificat datele introduse de dv in programul de pe site si avem urmatoarele observatii:
1 Anul universitar dureaza de la 01 octombrie pana la 30 septembrie cu exceptia ultimului an in care dureaza pana la angajare daca aceasta se face inainte de 30 septembrie. In consecinta in septembrie 1978 selectati codul „-” iar in iulie si august 1983 selectati codul „F”.
2 In ianuarie 2002 ati introdus un salariu mai mare decat salariul limita pentru care s-a retinut CAS. Aceste salarii sunt indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
3 Dupa aceasta pentru cresterea preciziei de calcul faceti urmatoarele corectii :
- Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv conform legii pensiilor 263/2010 este de 30 ani si 9 luni (30,75)
- Calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat mai sus cu indicele de corectie acordat in anul iesirii la pensie. In anul 2017 se acorda indicele de corectie 1,14. In anul 2018 indicele de corectie se va stabili la sfarsitul acestui an
- Daca cereti pensie anticipata, diminuata,diminuati punctajul mediu corectat cu procentul de diminuare al pensiei .
- Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat mai sus cu valoarea punctului de pensie stabilit in anul iesirii la pensie
Dupa 01 iulie 2017 valoarea punctului de pensie este de 1000 lei. In anul 2018 valoarea punctului de pensie se va stabili la sfarsitul acestui an
Re: CALCUL PENSIE
Scris de: pop letitia la data: 07/21/2017 1:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc din suflet! de cand am descoperit site-ul d-voastra,
am reusit sa imi clarific o multime de probleme referitor la pensie. sunteti cei mai buni in domeniu!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1