Subiect "pensia la limita de varsta" Deschis de Pascal la data: 08/16/2017 3:37pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia la limita de varsta
Scris de: Pascal la data: 08/16/2017 3:37pm
Gen:B
Data nasterii:23-07-1958
Stagiul de cotizare:1975-1986
Alte date:Am lucrat 11,3 ani in grupa speciala de munca dupa care am intrat in pensie de invaliditate pe caz de boala pana in prezent.
Intrebare:La ce data pot intra in pensie pentru limita de varsta? Va multumesc.
Re: pensia la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 08/17/2017 2:18am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 23 iulie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In perioada lucrata nu a fost grupa speciala ci presupunem ca ati lucrat in grupa I de munca, care ulterior a fost echivalata cu grupa conditii speciale si asa am facut calculul.
Pentru stagiul de cotizare de 11 ani si 3 luni lucrat in gr I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupei de munca de 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate si realizati un stagiu de cotizare total de peste 47 ani.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in gr I echivalat cu conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni, adica in data de 23 ianuarie 2018.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1