Subiect "spor de munca grea" Deschis de Marin Marian la data: 08/21/2017 1:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor de munca grea
Scris de: Marin Marian la data: 08/21/2017 1:51am
Gen:masculin
Data nasterii:4 nov 1957
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,va rog sa ma indrumati ce sa fac sa merg sau nu la biroul personal sa mi scot o hartie pt perioada lucrata pt ce grupa va rog,deci am lucrat la RATC Constanta regia autonoma de transport in comun Constanta firma finantata de stat,nu era in custodia primariei, in perioada 1991 -1996 in fuctia de lacatus la un atelier,in cartea de munca scrie începând cu 1991 in fiecare luna când se indexa salariul de catre Petre Roman in functi de inflatie salariul si de fiecare data 10% spor de munca grea scrie pe carte,deoarece mi au scris prea multe pagini mi au adaugat foi in plus la cartea de munca,deci,in 1996 m au dat la somaj si nu mi au scris nimic la articolul de lichidare cum ar fi,in perioada de pina la a lucrat in grupa x de munca,acum ma gândesc sa merg la biroul personal la firma sa cer o hartie pt grupa a 2 banuiesc,intrebarea este ,voi primi o hartie pt grupa 2?sa ma duc sau nu,cum e comform legi,am dreptul sau nu,multumesc
Re: spor de munca grea
Scris de: la pensie la data: 08/22/2017 1:54am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 04 noiembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani, adica in data de 04 noiembrie 2017. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani, daca va completati stagiul de cotizare cu 3 ani si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani .
Nu va putem preciza daca locul dv de munca a fost incadrat in grupa de munca pentruca pentru a fi incadrat intreprinderea la care ati lucrat trebuia sa intocmeasca o documentatie pe care sa o depuna la Casa de pensii.
Nu toate locurile de munca unde s-a acordat sporuri de munca greaau fost incadrate automat in grupa de munca.
Deci pentru a vedea daca locul dv de munca a fost incadrat in grupa de munca trebuie sa va adresati intreprinderii la care ati lucrat si daca raspunsul este pozitiv cereti sa va elibereze o adeverinta.
Pentru sporurile cu caracter permanent, cu exceptia sporului de vechime inainte de aprilie 1992, cum este sporul de munca grea amintit de dv trebuie sa cereti adeverinta de la angajatorii la care ati lucrat pe care sa o depuneti la dosarul de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1