Subiect "calcul pensie" Deschis de popescu dana la data: 08/21/2017 8:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: popescu dana la data: 08/21/2017 8:02am
Gen:F
Data nasterii:20.06.1954
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Stagiu de cotizare din prezent,35 ani,presupun 8 ani in Romania si 27 in Belgia,unde locuiesc si lucrez si in prezent avand dubla cetatenie.Pentru perioada din Romania,am avut activitate in trei locuri de munca din doua judete,unde depun actele in vederea stabilirii cuantumului de pensie din Romania?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/22/2017 2:53am
Dosarul de pensie pentru pensia corespunzatoare stagiului lucrat in Romania poate fi depus in mod diferit astfel :
1 Poate fi depus personal de catre dv :
a) La oricare Casa teritoriala de pensii din Romania
b) La institutia din Belgia la care depuneti dosarul de pensie pentru stagiul lucrat in Belgia
2 Poate fi depus de o persoana din Romania imputernicita de dv prin procura la Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul persoanei imputernicite. Si in acest caz se poate opta ca pensia sa fie transmisa la domiciliul din Belgia.
Fiecare varianta are avantaje si dezavantaje. Noi consideram avantajoasa varianta 2 deoarece anumite situatii neprevazute sunt rezolvate mai operativ.
Re: calcul pensie
Scris de: popescu dana la data: 08/24/2017 8:15am
Gen:F
Data nasterii:20.06.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:calcul pensie Va multumesc pentru raspuns.Cu permisiunea d-voastra as mai avea o intrebare referitoare la stagiu de cotizare din Romania.Un eveniment nefericit a dus printre altele la distrugerea iremediabila a original carte de munca din RO.;detin totusi o copie legalizata a acesteia in perfecta stare.Este suficient la depunerea actelor? Este necesara si o reconstituire a originalului?Daca da cum! Va multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/25/2017 2:12am
Presupunem ca perioada lucrata in Romania a fost inainte de aprilie 2001
La Casa Nationala a Pensiilor Publice din Romania exista o situatie a stagiilor de cotizare a stagiilor de cotizare dupa aprilie 2001 iar a celor inainte de aprilie 2001 numai pentru persoanele ale caror carnete de munca au fost scanate. Actiunea de scanare a fost initiata inainte de anul 2010 si a avut termenul de finalizare prelungit de mai multe ori astfel ca pot fi scanate si in prezent.
Deoarece presupunem ca perioada lucrata a fost inainte de aprilie 2001 si carnetul de munca nu a fost scanat trebuie reconstituite stagiile lucrate in Romania deoarece nu este luata in considerare numai copia de pe carnetul de munca.
Reconstituirea poate fi facuta mergand la cele trei unitati la care ati lucrat unde cereti sa va elibereze adeverinte cu stagiile lucrate.
In cazul in care intreprinderile la care ati lucrat au incetat activitatea trebuie sa gasiti societatile care au luat in administrare arhivele de personal ale unitatilor care au incetat activitatea.
Preluarea arhivelor de personal s-a facut cu avizul filialei Arhivelor Statului din judetul respectiv si deci de aici trebuie sa incepeti cautarea societatilor care detin arhivele de personal pentru unitatile care au incetat activitatea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1