Subiect "grupa II 80%" Deschis de AUREL la data: 08/31/2017 12:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa II 80%
Scris de: AUREL la data: 08/31/2017 12:08pm
Gen:M
Data nasterii:19.01.1958
Stagiul de cotizare:29
Alte date:
facultate la zi 5 ani
stagiu militar 9 luni
grupaII 80% perioada 1983-1998
Intrebare:
Cand pot sa ma pensionez si daca vreti sa-mi spuneti ce inseamna procentul asta de 80%?
Va multumesc!
Re: grupa II 80%
Scris de: la pensie la data: 09/01/2017 2:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 19 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si o luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Procentul de 80 % reprezinta perioada din programul de lucru efectuata in conditii de gr II de munca iar restul de 20 % perioada din programul de lucru efectuata in conditii normale de munca
Pentru stagiul de cotizare in gr II de munca vi se acorda: un stagiu de cotizare aferent grupei de munca, o reducere a varstei de pensionare si o majorare a punctajului anual pe perioada lucrata in grupa de munca.
La calculul acestor avantaje numai la reducerea varstei de pensionare se tine seama de procentajul lucrat in conditii de grupa II de munca.
Daca ne prezentati clar perioada lucrata in gr II de munca sub forma de la zi/luna/an la zi/luna/an va putem calcula stagiul de cotizare suplimentar si reducerea varstei de pensionare precum si alte variante de pensionare.
Re: grupa II 80%
Scris de: AUREL la data: 09/01/2017 5:58am
Va multumesc pentru raspuns!
Perioada in care am lucrat in grupa a II este 10.09.1987 pa la 29.06.1998.
De asemenea sa vrea sa imi spuneti daca grupa are influenta si la punctajul de pensie si ce ar trebui sa trec in programul de simulare pentru a avea o idee despre viitoarea pensie.
Multumesc inca odata de ajutor!
Re: grupa II 80%
Scris de: AUREL la data: 09/01/2017 6:34am
Imi cer scuze nu am fost atent si am scris gresit!
Am lucrat In grupa II in perioada 10.09.1983-28.06.1998.
Re: grupa II 80%
Scris de: la pensie la data: 09/01/2017 1:58pm
Pentru stagiul de cotizare de 14 ani si 9 luni lucrat in gr II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupei de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 11 ani si 10 luni lucrat in gr II (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani, adica in data de 19 ianuarie 2021.
Puteti beneficia de pensie anticipata partiala , diminuata, dupa varsta de 60 ani, daca va completati stagiul de cotizare cu cu 2 ani si 6 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
In raspunsul anterior v-am precizat ca pe perioada stagiului de cotizare in grupa de munca vi se majoreaza punctajele lunare. Aceasta majorare se face cu 25 % pentru perioada lucrata in gr II de munca. Acest punctaj suplimentar vi-l putem calcula noi daca folositi programul de calcul de pe site si daca in perioada lucrata in grupa II de munca introduceti datele corecte.
Se recomanda ca inainte de introducerea datelor in program sa cititi indrumarile date de noi la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca aveti dificultati in folosirea programului reveniti si va vom ajuta.
Deasemeni dupa introducerea datelor reveniti si va vom verifica datele si va vom calcula punctajul suplimentar pentru perioada lucrata in gr II de munca.
Re: grupa II 80%
Scris de: AUREL la data: 09/04/2017 10:41am
Va multumesc inca odata pentru raspunsul detailat.
Am introdus datele in programul dv sub numele de GABRIELA.
Multumesc!
Re: grupa II 80%
Scris de: la pensie la data: 09/05/2017 1:44am
Am verificat datele introduse de dv in programul mentionat si avem urmatoarele observatii :
1 In luna august 1983 selectati codul „F”
2 Sporul de vechime corect pentru perioada anterioara lui 01 aprilie 1992 este :
Intre septembrie 1986 si august 1988 3 %
Intre septembrie 1988 si aprilie 1992 6 %
3 Mai verificati inca odata sporurile in suma fixa in majoritatea lunilor presupunem ca ati introdus acelasi spor de vechime si in % si in suma fixa ceeace este incorect. Acesta se introduce o singura data in %
4 In anul 1993 ati introdus spor in % si in suma fixa din doua in doua luni. Noi nu cunoastem un caz similar si nici explicatia.
Dupa ce faceti modificsrile indicate de noi reveniti si va vom calcula punctajul suplimentar pentru grupa de munca.
Re: grupa II 80%
Scris de: AUREL la data: 09/05/2017 4:02am
Buna ziua!
Intradevar am introdus si in % si in suma fixa, nu am inteles bine modalitatea de lucru.
Am corectat!
Multumesc!
Re: grupa II 80%
Scris de: la pensie la data: 09/05/2017 9:37am
Am calculat punctajul suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa II de munca pentru datele introduse in program si intervalul precizat si au rezultat 4,29882 puncte.
Acest punctaj se introduce in pagina de intrare in program in caseta „Punctaj suplimentar grupa de munca.
Punctajul mediu iesit din calcul mai trebuie corectat de dv inmultindu-l cu indicele de corectie acordat prin decizia de pensionare (acesta depinde de anu iesirii la pensie).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1