Subiect "calcul pensie" Deschis de ion ionescu la data: 09/01/2017 6:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: ion ionescu la data: 09/01/2017 6:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:in raspunsul anterior ,pentru care va multumesc, mi-ati spus ca aveti dubii ca am interpretat corect decizia , poate , de aceia am apelat la justitie , totusi va intreb este corect ca eu spre ex sa am un brut de 5500 fiind alcatuit din salariu , spor vechime si ore suplimentare sa mi se opreasca impozit pe aceasta suma iar la calculul pensiei pe acea luna sa mi se calculeze doar salariul plus sporul de vechime?si ca o paranteza, 6 din colegii mei care au iesit la pensie anul trecut au castigat TOTI in instanta mariri intre 80 si 350 lei
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/02/2017 4:26am
Dubiile mele s-au referit la introducerea in calcul a salariului net in loc de salariu brut si presupun ca am fost explicit in motivatie.
Ca raspuns la noua intrebare probabil ca veti fi surprins de raspunsul meu si anume acela ca este corect modul de calcul in care au fost eliminate sumele pentru orele suplimentare si ca pentru a fi luate in calcul este obligatoriu sa deschideti actiune in justitie asa cum au facut colegii dv.
Explicatia este urmatoarea :
Baza de calcul a punctajului pensiei pentru perioada anterioara lui 01 aprilie 2001 a fost stabilita prin legea 49/1992 si din aceasta baza de calcul nu fac parte „formele de retribuire pentru orele suplimentarerealizate peste programul normal de lucru”
Aceasta mentiune o puteti gasi in anexa 15 de la Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010, aprobate prin HG 257/2011 si pe site-ul nostru la pagina de la adresa indicata de noi in raspunsul anterior
Faptul ca ati platit impozit pe aceste sume nu are nicio relevanta pentruca la calculul pensiei se iau in calcul sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) iar dv in acea perioada nu ati platit CAS nici pentru salariul tarifar sau sporul de vechime. Ati platit o contributie la pensie suplimentara si daca aveti un fluturas de salariu din acea perioada veti avea surpriza sa constatati ca pentru sumele castigate pe ore suplimentare nu ati platit contributie pentru pensie suplimentara.
In concluzie functionarii de la Casa de pensii au procedat corect in acest caz (au si ei destule alte pacate).
Dar mai exista un „ce”:
Dupa 01 aprilie 2001 in legile pensiilor 19/2000 (valabila pana in 31 decembrie 2010) si 263/2010 (valabila si in prezent) s-a introdus principiul contributivitatii care prevede sa se ia in calculul pensiilor sumele pentru care s-a platit CAS.
Cum inainte de 01 aprilie 2001 angajatorii au platit CAS pentru intreg fondul de salarii unii pensionari care au lucrat pe santierele de constructii montaj au deschis actiuni in justitie pentru a fi luate in calcul si sumele pe orele suplimentare. In aceste cazuri unii judecatori au considerat prevederile legii 49/1992 prioritare si nu au dat castig de cauza pensionarilor iar alti judecatori au decis ca este prioritar principiul contributivitatii si au dat castig de cauza pensionarilor.
Pentru a se rezolva aceasta cauza unitar s-a mers pana la Inalta Curte de Casatie si Justitie care a hotarat prin decizia ICCJ 5/2010 ca se iau in calculul pensiei si sumele castigate pe ore suplimentare dar numai la cei care au lucrat pe santiere de constructii-montaj.
Insa deciziile ICCJ nu sunt obligatorii pentru functionarii de la Casa de pensii pentruca nu au putere de lege ci pentru judecatorii care au astfel de cauze. Aceasta este explicatia ca daca ati lucrat pe santiere de constructii- montaj pentru a vi se lua in calcul sumele pe ore suplimentare trebuie sa deshideti actiune in justitie (la tribunal) si sa cereti aplicarea prevederilor deciziei ICCJ 5/2010.
Imi cer iertare pentru marimea acestui raspuns dar am vrut sa fi sigur ca-l veti intelege corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1