Subiect "valorificare la pensie activitatea de administrator asociatie locatari" Deschis de Disea Ion la data: 09/01/2017 11:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valorificare la pensie activitatea de administrator asociatie locatari
Scris de: Disea Ion la data: 09/01/2017 11:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In perioada decembrie 1997 - august 1991 fiind angajat cu contract individual de munca la o intreprindere,
am prestat in afara orelor de program timp de 4 ore zilnic ca administrator la o asociatie de locatari si am fost platit in baza statelor de plata lunare si a unei conventii incheiate cu asociatia de locatari respectiva.
Va rog sa-mi spuneti daca pot in baza Decretului 389/1972 sa cer recalcularea pensiei cu aceste sume primite ca administrator si a statelor de plata de la asociatia de locatari respectiva.
Va multumesc !
Re: valorificare la pensie activitatea de administrator asociatie locatari
Scris de: la pensie la data: 09/02/2017 4:43am
Decretul 389/1972 se refera de fapt la obligativitatea Asociatiei de locatari de a plati contributie de asigurari sociale pentru salariile angajatilor sai.
Dreptul de a cere recalcularea pensiei pentru sumele primite ca administrator la asociatia de locatari este dat de prevederile art 107 alin (3) din legea pensiilor 263/2010. Insa pentru recalcularea pensiei nu este suficient sa depuneti numai o cerere ci si o adeverinta in care sa fie specificate sumele primite si presupunem ca aceasta va fi ceva mai greu.
Re: valorificare la pensie activitatea de administrator asociatie locatari
Scris de: Disea Ion la data: 09/04/2017 5:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru raspuns !
Am facut o cerere la Asociatia de locatari in acest sens, iar aceasta nu mi-a eliberat adeverinta solicitata, ci mi-a facut copii de pe statele de plata pe care le-am depus la CJP Mehedinti, copii din care reies veniturile lunare primite pe perioada cat am fost administrator si care trebuiesc valorificate.
Dupa un an de zile de la depunerea acestor copii si dupa o audienta la CJP Mehedinti, aceasta mi-a raspuns la cererea mea de recalculare a pensiei, spunandu-mi ca leislatia din acea perioada nu prevedea ca aceste drepturi, venituri sa fie valorificate la pensie.
Va rog sa-mi spuneti in acest sens ce trebuie sa fac, sa dau CJP in judecata ca nu vrea sa-mi ia in considerare aceste venituri legale si sa astept pronuntarea unei instante ?
Va multumesc !
Re: valorificare la pensie activitatea de administrator asociatie locatari
Scris de: la pensie la data: 09/05/2017 3:02am
In capitolul Juridistictia asigurarilor sociale din legea pensiilor 263/2010 se stabileste ca pasii ce trebuie urmati in cazul neacordarii unui drept sa fie urmatorii :
- Contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. (se depune la registratura Casei de pensii)
- Desciderea unei actiuni in justitie (la tribunal)
In consecinta noi va propunem sa faceti o astfel de contestatie la Comisia Centrala de Contestatii, care are termen legal de raspuns de 45 zile si daca in acest termen nu vi se raspunde deschideti actiune in justitie (la tribunal). Este preferabil ca la deschiderea actiunii in justitie sa consultati un avocat specializat in astfel de actiuni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1